Zpět na všechny otázky v kategorii Odborné poradny

Příprava na vyšetření CT

Mil se ptá 04.07.10

Dobrý den,

dovoluji si obrátit se na Vás s tímto dotazem: již déle než dva roky mám pouze jednu ledvinu. Nemám s ní žádné problémy. Můj současný stav kreatininu se pohybuje mezi 200-220.

Nedávno jsem byl poslán praktickým lékařem na vyšetření cév dolních končetin, které bylo provedeno sonografií přibližně s tímto výsledkem: ischemická choroba dolních končetin II.stupně a dilatační forma AS, aneurysma AP l.sin. Před případným chirurgickým zákrokem je třeba, podle výsledku vyšetření, ještě vyšetření CT.

Vzhledem k mému zvýšenému stavu kreatininu a k velkému riziku možnosti poškození ledviny kontrolní látkou jsem odmítl dát souhlas a vyšetření CT nebylo provedeno.
Podle toho, co mi bylo řečeno, je chirurgický zákrok s přihlédnutím ke stavu cév vhodný a situace vyžaduje každopádně nějaké řešení.

Proto se na Vás obracím s tímto dotazem: Existuje nějaký jiný vhodný způsob vyšetření než prostřednictvím CT, kterým by nebyla ohrožena ledvina kontrolní látkou a poté bylo možno provést chirurgický zákrok? Velmi uvítám Vaše doporučení, jak v této situaci dále postupovat.

Děkuji.

Mudr. Martin Štěpán odpovídá 07.09.10

Dobrý den,

možná ulrtazvuk s doplerem, i když vyšetření CT s kontrastem je lepší.

S pozdravem.

Položte vlastní otázku do této poradny nebo si vyberte jinou oblast na úvodní stránce poraden.
O této otázce můžete dále diskutovat v diskuzi na Vitalion.cz.