Zpět na všechny otázky v kategorii Odborné poradny

Schizofrenik a chování

KaPr se ptá 03.07.10

Dobrý den,

mám dotaz ohledně mého bratra - schizofrenika (38 let). Bratr na tuto diagnózu pobírá PID, kdysi experimentoval s psychotropními látkami, nikdy nepracoval. Nyní žije v bytě mých rodičů, kterým však nijak finančně nepřispívá, krade jim peníze a dělá dluhy, které oni samozřejmě pak platí. Věčně pak dochází k rodinným rozepřím, kdy veškerou zodpovědnost bere na sebe matka s tím, že je její povinnost se o něj postarat. Následkem toho je pak pod neustálým tlakem a mám o ni vážné obavy.

Já osobně mám pocit, že bratr celé situace jen využívá, že mu vyhovuje nemít žádnou zodpovědnost. Ví, že matka nad ním drží ochranou ruku a veškeré dluhy za něj platí. Poslední kapkou bylo, když se vydal včera pro svou dceru.

Bratr na první pohled nejeví žádné známky nemoci. Bratr pro dceru nedorazil a zmizel i s penězi na výživné, cestu. Nebylo to poprvé. Nyní jsme tím pádem s matkou opět v rozepři, kdy já tvrdím, že bratr nás využívá, ale ona se jej snaží neustále chránit s tím, že je nemocný.

Před časem podal otec žalobu k soudu ohledně bratrova omezení právní způsobilosti ohledně finančních transakcí. Soud byl však odročen kvůli rozporu ve znaleckých posudcích. Proto také tvrdím, že bratr na tom není tak špatně, aby si neuvědomoval následky svého chování. Jinak je velmi inteligentní s nadprůměrným IQ. Jak je tedy nejlepší se zachovat? Držet ochranou ruku nebo dát najevo že pohár trpělivosti už přetelk a prakticky jej vyhodit na ulici? Nerada bych, aby se matka psychicky zhroutila.

Děkuji za odpověď.

Mudr. Martin Štěpán odpovídá 07.09.10

Dobrý den,

vyhodit někoho na ulici je velmi drsné. Mohlo by jste ale nějakým způsobem - v souladu s právem omezit bratrovo nakládání s financemi. Matka nese vždy těžce a velmi zodpovědně onemocnění dítěte - zvláště pokud se jedná o syna. Bratr by si měl být vědom kde jsou hranice, jestliže to jeho onemocnění umožňuje.

S pozdravem.

Položte vlastní otázku do této poradny nebo si vyberte jinou oblast na úvodní stránce poraden.
O této otázce můžete dále diskutovat v diskuzi na Vitalion.cz.