Zpět na všechny otázky v kategorii Odborné poradny

Příčiny alopecie

kocianova21 se ptá 16.04.10

Dobrý den,

chtěla bych se zeptat - asi v 6 letech jsem ztratila vlasy. Začaly se mi dělat lysiny v podobě koleček když jsem měla 3-4 roky. Poté mi vypadaly všechny vlasy. Dnes jsem i bez řas ,obočí a ochlupení.
Lékaři mi konstatovali alopecii totalis. Věděli, jak se nemoc jmenuje, ale nedovedli ji léčit. Nevěděli, z čeho ta nemoc vznikla nebo to řekli jen mé matce a ta mi to neřekla.
Má matka dělala v chemických závodech v Mostě. Je možné, že by mi to vypadávání vlasů mohlo způsobit to, že v té chemičce dělala? Nebo to mohlo být psychického původu? Byla jsem zneužívaná jako dítě. Dnes mi ty vlasy rostou, ale ne na celé hlavě - jen na pár místech. Řasy a obočí ale nemám.
Je možnost nějaké léčby nebo je to už trvalé?

Děkuji moc za odpověď!

Mudr. Martin Štěpán odpovídá 02.05.10

Dobry den,

skutecne pricina alopecii neni dost dobre znama. Vedci porad badaji, ale uspokojiveho vysvetleni se ne a ne dopatrat. Za nejvic pravdepodobne se zda byt defektni geneticka vybava, pusobeni virove infekce a slozite teorie imunologicke. Ano je mozne, ze by se mohly toxiny, kterym jste byla vystavena dostat do Vaseho tela, kdyz jste byla v matcine deloze. Samozrejme zde hraje roli i psychicka stranka veci. Lecba tohoto problemu je take bohuzel svizelna a neuspokojiva. Zkousi se transplantace vlasu, ktera je vsak velmi financne nakladna. Rovnez se uzivaji i leky, ktere tlumi imunitu. Po jejich uzivani dojde ke zlepseni a dokonce pokryvu hlavy vlasy, avsak po vysazeni se stav zase vrati.

Položte vlastní otázku do této poradny nebo si vyberte jinou oblast na úvodní stránce poraden.
O této otázce můžete dále diskutovat v diskuzi na Vitalion.cz.