Zpět na všechny otázky v kategorii Odborné poradny

Očkování proti příušnicím před těhotenstvím

nikotere se ptá 31.10.12

Dobrý den,

ráda bych se zeptala jestli mohu zjistit nějakým způsobem, zda jsem prodělala v dětství příušnice? Rodiče si to bohužel nepamatují. Na škole, kam chodí obě moje děti, se objevily ve velké míře a vzhledem k jejich věku je pravděpodobnost, že je dostanou. Pracuji v dětském kolektivu, kde se mohou objevit kdykoliv. S manželem bychom se v brzké době chtěli pokusit o další dítko, tak nevím, jestli se pro jistotu nechat očkovat, nebo ne.

Děkuji za odpověď

MUDr. Slezák odpovídá 02.11.12

Dobrý den,
můžete si nechat vyšetřit protilátky proti příušnicím. Pokud budou zjištěny zvýšené hladiny protilátek, lze předpokládat, že jste se s onemocněním příušnicemi setkala a že byste tedy neměla onemocnět znovu. Jedná se o vyšetření z krve, které Vám může udělat na požádání Váš praktický lékař. Je možné, že bude požadovat úhradu za toto vyšetření, protože v této indikaci není hrazeno ze zdravotního pojištění.
V případě negativního vyšetření byste se mohla nechat očkovat. Protože se ale k očkování používá živá vakcína, neměla byste otěhotnět alespoň 3 měsíce po očkování.
S pozdravem

MUDr. Pavel Slezák

Položte vlastní otázku do této poradny nebo si vyberte jinou oblast na úvodní stránce poraden.
O této otázce můžete dále diskutovat v diskuzi na Vitalion.cz.