Zpět na všechny otázky v kategorii Odborné poradny

Reakce na očkování proti poliomyelitis

divad se ptá 16.06.12

Dobrý den,

před rokem a půl jsem byla očkována na dětskou obrnu. Je mi 33 let a plánovala jsem cestu do Afriky. Vakcínu mi vpíchli pravděpodobně do začínající virózy a mě to položilo na 4 měsíce. Nejdříve 2 silné virózy(laryngythis a bronchytis), kdy jsem kvůli dušení byla krátce hospitalizovaná v nemocnici.

Poté se mi rozjely různé symptomy: silná bolest, tlak a motání hlavy, třesy v celém těle, celková slabost a bolest kloubů a svalů, špatně od žaludku, průjem, mírně zvýšená teplota. Někdy to bylo tak hrozné, že jsem nemohla ani nic pít, nebo sama chodit. Lékaři si se mnou nevěděli rady. Nakonec jsem zůstala týden na hospitalizaci v nemocnici a dělali mi různá vyšetření včetně CT hlavy a lumbální punkce.

Nic mi nikde nenašli a chtěli mě poslat na psychiatrii. Na reverz jsem odešla. O očkování jsem všude informovala, nikdo tomu nepřikládal důraz. Bojovala jsem dlouho, 4 měsíce, zhubla na 40kg, ale nakonec jsem se z toho sama zázrakem a pevnou vůlí dostala. Už je to rok, co mi je líp. Jen když mám oslabené tělo, tak se mi vrací motání a tlak v hlavě.

Teď jsem těhotná v 9.týdnu a mám strach, že to co jsem před rokem prodělala se může nějak projevit a poškodit plod. Můžete mi prosím napsat svůj názor?

Moc děkuji!

MUDr. Slezák odpovídá 18.06.12

Dobrý den,
nemyslím, že by Vaše obtíže před rokem musely mít vliv na Vaše těhotenství. Potíž je v tom, že diagnóza zřejmě nebyla uzavřena a není tedy jasné, co Vám vlastně bylo.
Samotné očkování by takovou reakci vyvolat nemělo. V současnosti se proti poliomyelitidě očkuje neživými vakcínami, u kterých jsou nežádoucí reakce velmi vzácné. Je samozřejmě možné, že šlo o nějakou souběžnou infekci, jejíž původce nebyl prokázán. Předpokládám, že Váš gynekolog byl o proběhlém onemocnění informován a bude tak věnovat zvýšenou pozornost vyšetřením, které budete během těhotenství absolvovat.
S pozdravem

MUDr. Pavel Slezák

Položte vlastní otázku do této poradny nebo si vyberte jinou oblast na úvodní stránce poraden.
O této otázce můžete dále diskutovat v diskuzi na Vitalion.cz.