Zpět na všechny otázky v kategorii Odborné poradny

Příušnice manžela a otěhotnění

artepartep se ptá 17.09.12

Dobrý den,

prosím o radu. Manžel přišel několikrát v práci do kontaktu s kolegou, který mu dnes oznámil, že jde marodit na příušnice. Manžel v dětství příušnice neprodělal. Já dle informací mých rodičů příušnice v dětství také neměla, ale dle protilátek z krve které jsem si nechala nabrat nedávno z důvodu plánovaného těhotenství, jsem příušnice již prodělala.

Máme tedy odložit plánované těhotenství a případně na jak dlouho, aby se nenakazil manžel a nemohl tedy „nakaženými“ spermiemi ohrozit vývoj dítěte? Nebo oplodnění a jeho zdárný průběh nemůže být ovlivněn případnou infekcí otce dítěte příušnicemi?

Děkuji a mějte se hezky.

MUDr. Slezák odpovídá 24.09.12

Dobrý den,
nenarozené dítě se může nakazit příušnicemi pouze od matky. Případná infekce otce může mít vliv jen do té míry, pokud se od něj může nakazit matka.
Pokud Vám byly zjištěny protilátky proti příušnicím, měla byste být chráněna a proto byste v případě onemocnění vašeho manžela neměla onemocnět a neměla tím pádem ohrozit ani případné dítě.
Jiná věc je, že zvláště u dospělých mužů, může být onemocnění příušnicemi komplikováno zánětem varlat. Ten pak může vést ke krátkodobé, až trvalé nepolodnosti.

S pozdravem

MUDr. Pavel Slezák

Položte vlastní otázku do této poradny nebo si vyberte jinou oblast na úvodní stránce poraden.
O této otázce můžete dále diskutovat v diskuzi na Vitalion.cz.