Zpět na všechny otázky v kategorii Odborné poradny

Očkování proti neštovicím a pobyt s těhotnými

klientka se ptá 31.01.12

Dobrý den,

jak dlouho po očkováni Varilrixem proti neštovicím (zřejmě až druhou dávkou vakcíny) se mám vyvarovat určitých přípravků a léků, tj. jak dlouho po absolvování očkování mám např.informovat lékaře o prodělaném očkování a hlídat si tedy, aby se určitý preparát „nebil“ s očkováním?

Užívám hormonální antikoncepci Triquilar, Detralex, Euthyrox, hořčík, vitamín B, koenzym Q10 - mohu je brát bez obav i v době očkování, aby nebyla ohrožena jeho účinnost?

Často se pohybuji v prostředí těhotných, protože jsem matkou kojence.Příbalový leták Varilirixu doporučuje vyhnout se prostředí těhotných po očkování,pokud neštovice neměly nebo nebyly očkované - jak dlouho po první a jak dlouho po druhé vakcíně je dobré vyhnout se těhotným, abych je svým očkováním neohrozila a nenakazila?

Děkuji moc a nashle.

MUDr. Slezák odpovídá 02.02.12

Dobrý den,
v případě očkování proti planým neštovicím jde v podstatě o tři záležitosti:

  1. oslabený vakcinační virus by se mohl přenést placentou na plod těhotné matky. Protože je známo, že asi ve 2% onemocnění planými neštovicemi u těhotných dochází ke vzniku vrozených vývojových vad u dětí, nedoporučuje se ani očkovánív těhotenství a otěhotnění v době 3 měsíců po očkování.
  2. oslabený vakcinační virus by mohl být omezeně vylučován očkovaným člověkem a mohlo by dojít k jeho přensení na vnímavé osoby v jeho okolí. Protože jde o oslabený virus, neznamená pro jinak zdravé jedince žádné riziko. Nebezpečí vzniku onemocnění hrozí jen velmi imunitně oslabeným jedincům (osoby po transplantacích, onkologicky léčení, nedonošenci a novorozenci). Je proto třeba se v době cca 2 týdnů po očkování (1. i 2. dávkou) vyhnout kontaktu s těmito lidmi. Kontakt s těhotnými, jinak zdravými ženami není třeba omezovat.
  3. u nemocných planými neštovicemi, kteří užívali preparáty s kyselinou salycylovou (např. Acylpyrin) byly popsány případy závažného nerového postižení, tzv. Reyův syndrom. Z toho důvodu se ani po očkování proti planým neštovicím nedoporučuje užívání salycylátů po dobu 6 týdnů po očkování. To platí zejména pro malé děti. U dospělých se Reyův syndrom prakticky nevyskytuje.

Žádná jiná specifická omezení pro očkování proti planým neštovicím nejsou.
S pozdravem

MUDr. Pavel Slezák

Položte vlastní otázku do této poradny nebo si vyberte jinou oblast na úvodní stránce poraden.
O této otázce můžete dále diskutovat v diskuzi na Vitalion.cz.