Zpět na všechny otázky v kategorii Odborné poradny

Je platné očkování po nakažení se HPV?

Misha23 se ptá 15.01.12

Dobrý den,

ráda bych se zeptala, jestli má aspoň nějakou šanci na úspěch očkování, i když jsem již nakažená virem HPV? Už jsem se ptala svého gynekologa, ale odpověd byla velmi nejasná a nic neříkající. Víte 10 tisíc je dost peněz a nechtěla bych je dát za vakcínu v případě, že to bude úplně zbytečné. Jaký typ viru mám bohužel nevím, ale již jsem byla léčená pro odstranění kondylomat i v plné narkóze.

Předem děkuji za odpověď

MUDr. Slezák odpovídá 17.01.12

Dobrý den,
vakcína Vás samozřejmě již neochrání před typem viru, kterým už jste nakažena. Nejedná se o léčebnou vakcínu. Na druhou stranu, pokud jste nakažena jedním typem viru, není vyloučena pozdější infekce jinými typy a před nimi by Vás očkování už mělo ochránit. Celkový efekt vakcinace však bude ve Vašem případě nižší, než při očkování např. 12 letých dívek.
Nelze tedy říct, že by očkování pro Vás nemělo vůbec žádný smysl. Mohlo by být vhodné vědět, jaký typ, nebo typy HPV u Vás byly zjištěny a podle toho se rozhodnout, zda chcete přesto do očkování investovat, nebo ne. Typizace HPV se standardně neprovádí, ale není to zcela nedostupné. Informujte se u svého gynekologa.
S pozdravem

MUDr. Pavel Slezák

Položte vlastní otázku do této poradny nebo si vyberte jinou oblast na úvodní stránce poraden.
O této otázce můžete dále diskutovat v diskuzi na Vitalion.cz.