Zpět na všechny otázky v kategorii Odborné poradny

Varilrix a otěhotnění

nalimnalim se ptá 31.01.12

Dobrý den,

je skutečně tříměsíční interval od ukončení očkování proti neštovicím Varilrixem (tj.po aplikaci druhé injekce Varilrixu) dostačující k tomu, abych otěhotněla bez rizika pro plod nebo ze své praxe máte zkušenosti, že je s případným plánovánám těhotenství lepší vyčkat raději déle? Kdesi na internetu jsem se dočetla názor gynekoložky, že je vhodné snažit se o potomka raději až po uplynutí šesti měsíců po ukončení očkování.

Děkuji

MUDr. Slezák odpovídá 01.02.12

Dobrý den, žádnou vlastní zkušenost v tomto směru nemám. Doporučený tříměsíční interval pochází ze Souhrnu údajů o přípravku, což je oficiální dokumentace ke schválení uvedení příslušného léčiva na trh. Výrobce v ní uvádí tvrzení, která musí doložit příslušnými vědeckými studiemi a u bezpečnostních údajů obvykle ještě přidává větší, či menší rezervu. Takže se domnívám, že ony 3 měsíce jsou postačující.
Pokud je mi známo, tak žádné poškození plodu po očkování proti planým neštovicím nikdy publikováno nebylo. Údaj vychází z faktu, že asi ve 2% případů onemocnění(!) planými neštovicemi u těhotných, dochází ke vzniku vrozených vývojových vad u jejich dětí.
S pozdravem

MUDr. Pavel Slezák

Položte vlastní otázku do této poradny nebo si vyberte jinou oblast na úvodní stránce poraden.
O této otázce můžete dále diskutovat v diskuzi na Vitalion.cz.