Zpět na všechny otázky v kategorii Odborné poradny

Očkování dětí v Keni

Kucera Vl se ptá 14.01.13

Dobrý den

Chceme jet na dovolenou do Keni k pobřeží a sice tam není žádné povinné očkování ale doporučuje se břišní tyfus.
Máme rok a půl staré dítě jak je špatné ho očkovat proti této nemoci a máme si radši tuto dovolenou odpustit s tak malým dítětem?

Děkuji

MUDr. Slezák odpovídá 21.01.13

Dobrý den,
aktuálně je do Keni povinné očkování pouze proti žluté zimnici pro osoby, které do země přijíždí z jiné země s výskytem tohoto onemocnění. Pokud tedy přiletíte do Keni přímou linkou z Evropy, pak by po Vás toto očkování nemělo být vyžadováno. Situace se ale může rychle změnit, v loňském roce bylo období, kdy i Keňa vyžadovala toto očkování od všech přijíždějících osob bez ohledu na zemi, odkud přilétají.
Pokud jde o očkování 1,5 letého dítěte, pak by bylo možné očkovat jak proti žluté zimnici (od 9 měsíců), tak proti žloutence typu A (od 1 roku). Očkování proti břišnímu tyfu je určeno pro děti od 2 let věku. Vakcína by mu zřejmě neuškodila, vzhledem k nezralostit imunitního systému by ale její účinek mohl být nedostatečný.
Kromě očkování je však třeba zvažovat i další možná rizika. V Keni se vyskytuje malárie a to včetně pobřežních oblastí, i když je pravda, že v hotelových komplexech je snad riziko o něco menší. Podávání antimalarik takto malým dětem může být ovšem docela problematické. V každém případě by bylo třeba dítě chránit před poštípáním hmyzem. Hrozí např. i horečka Dengue apod.
Osobně bych Vám cestování s takto malým dítětem do takto rizikových oblastí světa spíš nedoporučoval.
S pozdravem

MUDr. Pavel Slezák

Položte vlastní otázku do této poradny nebo si vyberte jinou oblast na úvodní stránce poraden.
O této otázce můžete dále diskutovat v diskuzi na Vitalion.cz.