Zpět na všechny otázky v kategorii Odborné poradny

Hepatitida B v hexavakcíně

lenkar1 se ptá 10.01.13

Dobrý den,

ráda bych se zeptala proč je v hexavakcíně hepatitida typu B, kterou se donedávna povinně očkovali pouze zdravotníci a která je přenosná pouze vpichem nebo krví? A další otázkou je, proč se očkují 1,5 roční děti proti zarděnkám, když proděláním zarděnek by si získali imunitu nejspíš celoživotní a které jsou nebezpečné jen pro těhotnou, takže by stačilo toto očkování třeba až po 15 roku dívky, tedy dříve než bude těhotná a proč se očkují i chlapci?

Četla jsem, že chlapci se očkují kvůli tomu, aby se viry ve společnosti nerozšířily a nenakazili těhotnou tzv. vnímavou k těmto virům.

Děkuji za odpověď.

MUDr. Slezák odpovídá 15.01.13

Dobrý den,
proti hepatitidě B se kojenci očkují proto, že případné onemocnění do 1 roku věku vede ve velké většině případů k chronické infekci s trvalými následky v podobě jaterní cirhózy a rakoviny jater. Tyto následky jsou u malých dětí mnohonásobně častější, než při onemocnění v dospělosti. Zdrojem nákazy pro dítě je nejčastěji jeho matka - k přenosu infekce dochází před porodem placentou.
Zarděnky rozhodně nejsou nebezpečím jen pro plody těhotných žen. Způsobují také záněty kloubů, mozku, případně poruchy srážlivosti krve.
Nicméně cílem očkovací kampaně není jen ochránit konkrétní očkované osoby, ale eliminovat infekční onemocnění v populaci jako takové. To se u zarděnek právě díky včasnému očkování a vysoké proočkovanosti už téměř podařilo (v ČR například bylo v loňském roce hlášeno jen 7 případů). Naopak třeba spalničky v důsledku nedostatečné proočkovanosti hlavně v Německu a dalších Evropských zemích se začaly znovu objevovat ve větší míře.
Očkování proti spalničkám, příušnicím a zarděnkám se proto provádí v nejmladším možném věku (u nás v 15. měsíci), kdy už nehrozí interakce živé vakcíny s mateřskými protilátkami.

S pozdravem

MUDr. Pavel Slezák

Položte vlastní otázku do této poradny nebo si vyberte jinou oblast na úvodní stránce poraden.
O této otázce můžete dále diskutovat v diskuzi na Vitalion.cz.