Zpět na všechny otázky v kategorii Odborné poradny

Očkování u dítěte s atopickým ekzémem

Aqarela se ptá 07.01.13

Dobrý den,

synovi byl v 15. měsících diagnostikovaný atopický ekzém. Pediatrička ho naočkovala v 15. měsících, poté jsem se ptala, co to má za krkem za vyrážky a řekla mi, že máme zajít na kožní. Od mala míval vyrážky. Na druhý den po očkování mu naskákaly drobné svědivé pupínky po celém trupu, asi následek očkování, tak jsme zašli na kožním, kde nám AE potvrdila. Ale co mě zajímá je, jestli můžu syna nechat naočkovat proti meningitidě, když má AE? Na trh má prý přijít vakcína proti sk. B, tak jestli očkování doporučíte, máme vyčkat na vakcínu sk. B, nebo naočkovat to, co je nyní a až bude na trhu proti sk. B, nechat naočkovat dodatečně zvlášť?

Dále chci nechat syna naočkovat proti žloutence A a klíšťové encefalitidě. Proti TBC mi to pediatrička vymluvila, že prý se atopici proti TBC neočkují, ale výrazně mi doporučila ho nechat naočkovat proti planým neštovicím. Je tomu tak? Zajímá mě váš názor na výše psaná očkování při AE.

Podotýkám, že bratr jezdí do rizikových zemí, kde se TBC běžně vyskytuje. Je možné, aby sem TBC zavlekl, i když je očkovaný? Proto mám obavy, že můj syn není nočkovaný.

Moc děkuji za odpověď, Alena

MUDr. Slezák odpovídá 14.01.13

Dobrý den,
očkování neživými vakcínami (meningokoky, žloutenka A, klíšťová encefalitida) u atopického dítěte nebude problém, pokud by se načasovalo na období s co nejmenšími obtížemi.
U živých vakcín (plané neštovice) bych byl opatrnější. Očkování není zcela kontraindikováno, nicméně doporučoval bych postupovat přísně individuálně po konzultaci s ošetřujícím alergologem / dermatologem. Je nutné brát ohled jak na stav onemocnění, tak na probíhající léčbu a jejich nejbližší výhled.
Očkování proti TBC by skutečně mohlo znamenat riziko i závažných nežádoucích účinků a spíše bych ho nedoporučoval.

S pozdravem

MUDr. Pavel Slezák

Položte vlastní otázku do této poradny nebo si vyberte jinou oblast na úvodní stránce poraden.
O této otázce můžete dále diskutovat v diskuzi na Vitalion.cz.