Zpět na všechny otázky v kategorii Odborné poradny

Neštovice a zarděnky

Majolenka se ptá 23.05.10

Dobrý den,

máme 7 letou dcerku, která více než před rokem prodělala neštovice s velmi bouřlivým průběhem - teploty, vyrážka po celém těle včetně vlasové části. Tedy žádný lehký průběh s pár pupínky.

Asi před 14 dny byla léčena pro bronchitidu, z výtěru byl kultivován Streptokok a Stafylokok. Bližší určení bohužel nevím, lékařka je mému muži nesdělila. Po 10 denní léčbě Augmentinem se u dcerky objevila vyrážka na tvářích, krku a hrudi, posléze i ve vlasech. Lékařka mě uklidnila, že jde pouze o reakci na antibiotika, což se mi příliš nezdálo - že by reakce nastala až 3 dny po dobrání antibiotik. Nicméně do druhého dne se vyrážka proměnila v typické neštovice - nalité, mokvavé.

A tak paní doktorka diagnostikovala neštovice. Na dotaz, zda je zcela normální, že je naše dcerka má již podruhé se nám dostalo odpovědi, že se to někdy stane. Teď se ale dcerce mezi jednotlivými neštovicemi začala objevovat vyrážka - červené pupínky hustě vysety jeden vedle druhého, které ale nemokvají. Vyskytují se především na krku, hrudi a zádech. Na nožkách ani na ručičkách je nemá.

Můj dotaz zní - mohou to být zarděnky? Děkuji za odpověď, L.T.

Mudr. Martin Štěpán odpovídá 26.07.10

Dobrý den,

u zarděnek začíná výsev na obličeji, krku a trupu. 3. den se většinou objeví výsev na končetinách. Jelikož se proti zarděnkám očkuje, mnoho bych nesázel, že se jedná právě o ně. Ano, neštovice mohou být v některých případech i vícekrát za sebou.

S pozdravem.

Položte vlastní otázku do této poradny nebo si vyberte jinou oblast na úvodní stránce poraden.
O této otázce můžete dále diskutovat v diskuzi na Vitalion.cz.