Zpět na všechny otázky v kategorii Odborné poradny

Bolest dolních končetin

Dagmar Benešová se ptá 22.05.10

Dobrý den,

loni v červenci při pobytu v Itálii mi začaly rudnout, hřát a pálit dolní končetiny, zhruba od kotníků dolů. To trvalo celých 6 týdnů. Po návratu domů pálení ustalo, ale nohy začaly bolet a koncem září byla v nohách slabost a nešly ovládat. Tím jsem přestala chodit.

Od podzimu dolní část končetiny postihuje záchvatovité rudnutí a pálení, které trvá někdy pár hodin, někdy dnů. To se mi někde děje i na uchu a nose. Uvedené oblasti jsou buď abnormálně studené nebo horké. Přidaly se dýchací a zažívací obtíže, bolest žaludku, v prosinci pak suchost v ústech, nose a očích. Bolest velkých kloubů a svalů na končetinách hlavně v klidu a v noci.

Od prosince mám po těle občas světle červenou hladkou vyrážku a alergickou rýmu a svědění kůže. Nemohu se cíleně na nic soustředit, začne se mi dělat špatně, jsem velmi unavená. V únoru mi ubylo svalstvo na stehnech a udělaly se bolestivé boule. Další měsíc zase svalstvo nabylo, ale boule zůstaly. Svaly jsou jakoby stále napjaté a nejdou uvolnit. Po bytě jsem schopna se šourat bez berlí, jinak chodím stále s oporou.

Prodělala jsem řadu vyšetření, které jakoby na něco ukazují, ale další to nepotvrdí, EMG normální, magnetická rezonance mozku a páteře normální. Na revmatologii byla jednou zjištěna pozitivní ANA 1:160 a leukopenie. Gastroskopie ukázala refluxní esofagitidu a polyp. Imunologické vyšetření bylo negativní. Mozkomíšní mok je také normální.

V minulosti jsem prodělala boreliózu, která byla přeléčena až po letech antibiotiky. Pak byla ještě asi 2× pozitivní a byla opět přeléčena. Je mi 49 let, ale nyní se cítím tak na 90. Od března jsem začala užívat antidepresivum Lenuxin.

Prosím o radu, co mám dělat, abych se mohla zase vrátit do normálního života.
Děkuji D. B.

Mudr. Martin Štěpán odpovídá 25.07.10

Dobrý den Dagmar,

bohužel mě nenapadá nic moc jiného než další vyšetření na revmatologii a imunologii.

S pozdravem.

Položte vlastní otázku do této poradny nebo si vyberte jinou oblast na úvodní stránce poraden.
O této otázce můžete dále diskutovat v diskuzi na Vitalion.cz.