Zpět na všechny otázky v kategorii Odborné poradny

Musím nosit brýle?

Lucka Matulová se ptá 16.09.15

Dobrý den,

brýle nosím už od dětství, ale dobře vidím i bez nich. Dioptrie mám +2. U lékaře mi vždy říkali, že brýle musím nosit, přestože bez nich vidím. Nyní jsem si u své oční lékařky objednávala kontaktní čočky a ona se mně ptala, proč je chci, když vidím i bez nich.

Proto bych se chtěla zeptat, jestli brýle opravdu musím nosit a jestli by se mi dioptrie zvýšily, kdybych brýle ani kontaktní čočky nenosila, případně nosila brýle jen na čtení a počítač.

Děkuji za odpověď.

MUDr.Vladimír Korda, odpovídá 17.09.15

Dobrý den, dnešní medicína již nezná pojem „muset“. Ale z pohledu oftalmologa Vám celodenní nošení brýlí důrazně doporučuji. Ovšem jestli chcete čočky třeba na hodinu denně kvůli sportu, tak to zvládnete i bez nich. Když nebudete brýle nosit, tak Vás při takové vadě bude časem bolet hlava, pociťovat můžete i tlak za očima, zvýšenou celkovou únavnost apd. Jedná se ale o jevy přechodné a po opětovném znovunošení brýlí obtíže vymizí během pár dní. Ve Vašem případě je zásadní nošení brýlí na blízko a na PC, ale když je nebudete nosit i do dálky, tak se zrak velmi namáhá a zmínění obtíže se mohou také dostavit, i když s menší intenzitou.
Nošení či nenošení brýlí neovlivňuje vývoj dioptrické vady. Dalekozrakost, kterou máte, je z části kompenzována úsilím zaostřovacího svalu oka, a tak jestli je Vám pod 35 let, tak se vada bude zvyšovat tak jako tak.

Položte vlastní otázku do této poradny nebo si vyberte jinou oblast na úvodní stránce poraden.
O této otázce můžete dále diskutovat v diskuzi na Vitalion.cz.