Zpět na všechny otázky v kategorii Odborné poradny

Zelený zákal - oslepnutí

Alice9 se ptá 08.08.15

Dobrý den,

jak dlouho prosím trvá, než člověk oslepne od projevení prvních příznaků zeleného zákalu (drobných výpadku). Dost mě trápí, kolik času mě zbývá, než oslepnu, a taky jestli se to dá nějaký zákrokem zpomalit (mám pocit, že léky a kapky mě už nezabírají).

Mockrát vám děkuji za odpověď.

MUDr.Vladimír Korda, odpovídá 13.09.15

Dobrý den, na toto neexistuje jednoznačná odpověď. U velkého procenta pacientů při správné complianci nedojde ke slepotě nikdy. Dokonce jsou i pacienti, u kterých za dvacet let léčby nedošlo ke zhoršení výpadků. Pak je ale velmi malá část pacientů, u nichž i přes maximální terapii dochází ke zhoršování. Kapky mají za úkol Vám snížit nitrooční tlak a jako pacient tedy necítíte žádný efekt. Subjektivním dojmem tedy není možné hodnotit zhoršování ani efektivitu léčby.
Pokud i přes léčbu dochází po roce ke zhoršování na perimetru i OCT (ev. HRT), tak je na místě Vás odeslat do specializované glaukomové poradny, kde mohou zvážit i zákroky ke snížení nitroočního tlaku, protože je možné, že Váš cílový tlak je ještě nižší než by se dalo očekávat. Toto platí pro glaukom otevřeného úhlu. U pigmentového či glaukomu uzavřeného úhlu jsou zase jiné zákroky, kterými je možné v případě potřeby zefektivnit léčbu.

Položte vlastní otázku do této poradny nebo si vyberte jinou oblast na úvodní stránce poraden.
O této otázce můžete dále diskutovat v diskuzi na Vitalion.cz.