Zpět na všechny otázky v kategorii Odborné poradny

Liposukce - rizika pro pacienta

Soňa lankašová se ptá 11.06.10

Dobrý den,

chtěla jsem se zeptat - byla jsem operována na žlučník před třiceti lety, držela jsem velmi přísnou dietu a ta se mi vyplatila. Můžu prakticky sníst cokoli a nemám žádné problémy. Ale pamatuji si, že po operaci jsem musela třikrát do lázní - to mi přímo nakázal lékař. Měla jsem po operaci vysoké jaterní testy, tehdy si pamatuji, že prý jsem měla říci, že jsem prodělala žloutenku. Já jsem to řekla, ale zapomněli se na to zaměřit a pak mě řekli, že mi to udělala narkóza.

Měla jsem další tři operace a pravidelně po každé operaci jsem dostala zánět jater a nebo žlučovodů. Od té doby mě bolí na pravé straně a nesmím vůbec na tu stranu nastydnout. Jinak mě to bolí intenzivněji. Můžete mi prosím říci, proč to je?

Byla jsem i na nukleárním vyšetření a tam se zjistilo, že mám kraje jater bílé. Nemohu cvičit, to mi pak také bolí, ale hlavně na tu stranu nastydnout. Chci tuto zprávu proto, protože chci podstoupit liposukci podle nové metody a tam píši, že se to nesmí provést tomu, kdo má těžce poškozená játra.

Děkuji za odpověď, Soňa L.

Mudr. Martin Štěpán odpovídá 09.08.10

Dobrý den Soňo,

nevím čím to může být způsobeno, ale musíte si uvědomit, že narkotika, kterými se pacienti před operací uspávají jsou odbourávána v játrech.

Pokud máte sníženou eliminační kapacitu jater, je docela dost dobře možné, že játra nestíhají tyto látky eliminovat. Proto mohou vznikat tyto problémy. Je to však jen teorie. Na Vašem stavu se mohou účastnit další faktory.

Liposukce má stejná rizika jako každá jiná operace. Pokud ji nepotřebujete ze zdravotních důvodů, nedoporučuji tento zákrok podstupovat.

S pozdravem.

Položte vlastní otázku do této poradny nebo si vyberte jinou oblast na úvodní stránce poraden.
O této otázce můžete dále diskutovat v diskuzi na Vitalion.cz.