Zpět na všechny otázky v kategorii Odborné poradny

Harmonizace hyperfunkce štítné žlázy

Feryy se ptá 11.06.10

Dobrý den,

jsem muž 23 let student VŠ zvyklý na stres. V poslední době mám problémy s nespavostí, horkostí i na slunci pokud je například 23 stupňů, přehnanou potivost i při krátké fyzické práci, podrážděnost a neklid, problémy s pletí, kterou jsem měl v pořádku, zhubnul jsem asi 4 kg, mám pocity bušení srdce a neschopnost se uklidnit kdykoliv během dne. Večer se mi tento stav o něco zlepší.

Ukazuje to na hyperfunkci štítné žlázy, doktor mi udělal ranní odběr na lačno, ale nic se nepotvrdilo, prý je to v normálu. Vrtá mi hlavou - pokud bych v ní měl například hyperfunkční uzel je možné, že reaguje například na stres nebo zrychlené dýchání a zátěž nebo něco? Chtěl bych po doktorce, aby mě poslala na endokrinologii a imunologii na testy a případně i na další testy pokud se na nic nedojde. Hypochondr nejsem, u lékaře jsem nebyl 2 roky, dělám sport, zdravě jím, nepiji, nekouřím a tyto problémy mám asi poslední měsíc.

Přijde mi to jako hormonální nerovnováha. Jaký byste mi poradili postup nebo co se vám zdá, že mi je? Je možné, aby mi štítná žláta dělala psí kusy nahodile? Má matka měla melanom štítné žlázy benigní a vzali jí ji celou, babička měla celoživotní problémy s nervovou soustavou.

Děkuji za každou radu jak postupovat, co zkusit

Mudr. Martin Štěpán odpovídá 09.08.10

Dobrý den,

pokud by se jednalo čistě o problém se štítnou žlázou, nepozoroval by jste takové zlepšení při ulehnutí na lůžko. Hyperfunkční uzel se vyskytuje spíše u starších. Je ale možné, že u Vás pracuje štítná žláza poněkud více než je zdrávo. To je samozřejmě nutno vyšetřit. Doporučuji návštěvu endokrinologa. Příznaky mohou být kolísavé.

S pozdravem.

Položte vlastní otázku do této poradny nebo si vyberte jinou oblast na úvodní stránce poraden.
O této otázce můžete dále diskutovat v diskuzi na Vitalion.cz.