Zpět na všechny otázky v kategorii Odborné poradny

Laparoskopie žlučníkového kamene

manžel se ptá 29.03.10

Dobrý den,

mám žlučníkový kámen o velikosti 3 cm na 1,2 cm. Měla jsem vyšší ALT (1,2) a GMT (1,2), proto mi lékař doporučil sono. Žádné velké potíže se zažíváním nemám, proto se rozhoduji, zda podstoupit operaci či ne.

Je mi 59 let, kámen mám určitě delší dobu bez zánětu a jiných potíží. Lze tento kámen odebrat laparoskopicky? Navíc beru léky na srdeční arytmii, měla jsem 2× fibrilaci síní.

Děkuji za odpověď. Ivana

Mudr. Martin Štěpán odpovídá 16.05.10

Dobry den Ivano,

kameny ve zlucniku mohou byt provazeny priznaky, nebo se mohou vyskytovat take bez nich. Muze zde byt jeden velky solitarni kamen, ktery muze byt take provazen pritomnosti dalsich mensich kamenu. Kameny ve zlucniku mohou (ale nemusi) pusobit obtize. U pacientu, u nich jsou kameny asymptomaticke se chirurgie prilis nedoporucuje. Riziko zakroku je vetsi nez samotne onemocneni. Asi u 25 procent pacientu, kteri trpi bezpriznakovou cholelitiazou se vyvinou v prubehu deseti let prvni priznaky. Samozrejme je operace doporucena pac., kteri uzivaji dlouhodobe leky, ktere tvorbu kamenu zhorsuji. Dale pak pacientum s cirhozou, portalni hypertenzi, u deti a diabetikum. Ve Vasem pripade musi usoudit lekar na vsechny tyto faktory. Odstraneni zlucniku se provadi prevazne laparoskopicky.

S pozdravem.

Položte vlastní otázku do této poradny nebo si vyberte jinou oblast na úvodní stránce poraden.
O této otázce můžete dále diskutovat v diskuzi na Vitalion.cz.