Zpět na všechny otázky v kategorii Odborné poradny

Léčba krevních destiček

Mia_X se ptá 29.03.10

Dobrý den,

před pěti lety mojí matce (dnes 55 let) zjistili veliké přemnožení krevních destiček a dle jejích slov se jedná o „myelocytémii“. Tento termín jsem ale nikde nenašla a jediné podobné mi přišlo onemocnění mozkovou mrtvicí. Bere cytostatika a lék, který jí musí schvalovat pojišťovna. Název bohužel neznám.

Při léčbě přemnožených defektních krevních destiček se stalo, že se jí přemnožily i červené krvinky. Znamená to, že se její nemoc přetransformovala do jiné nebo že se rozdvojila? Maminka stále aktivně pracuje v mateřské škole (jeden den v týdnu bruslí s dětmi) a stará se o těžce nemocného otce a velmi aktivního psa, takže je téměř bez odpočinku.

V poslední době jsem si všimla, že se jí začínají na kůži vytvářet tmavě hnědé skvrny a její kůže celkově je našedlá. Je velmi drobná, ale trápí jí věčně nafouklé břicho. Na nic si nestěžuje, o odběrech krve (cca 0,5l) se příliš nezmiňuje, o žádných bolestech nemluví. Nicméně mě zajímá, jestli by neměla mít nějaký klidový režim, čemu se vyhýbat, na co se zaměřit?

Asi jsem s dotazem jedna z mnoha, přesto děkuji mnohokrát za odpověď. Michaela J.

Mudr. Martin Štěpán odpovídá 23.05.10

Dobry den,

premnozeni krevnich desticek je nemoc, ktere se rika esencialni trombocytoza. Pod pojmem myelocytemie se mysli spise leukemie z granulocytarnich bunek. Mozkova mrtvice neni onemocneni podobne trombocytoze, naopak je to uplne neco jineho. Trombocytoza se vsak muze mozkovou mrtvici manifestovat. Vznikaji totiz velmi snadno krevni srazeniny. To ze se zacaly mnozit i cervene krvinky, muze byt dano lecbou, nebo vznikem jine nemoci. V prevenci komplikaci se doporucuje prestat s kourenim, snizit hmotnost, konzultovat veskere leky, ktere pacient uziva a neprovadet namahave cinnosti.

S pozdravem.

Položte vlastní otázku do této poradny nebo si vyberte jinou oblast na úvodní stránce poraden.
O této otázce můžete dále diskutovat v diskuzi na Vitalion.cz.