Zpět na všechny otázky v kategorii Odborné poradny

Epileptický záchvat

Modráček se ptá 28.03.10

Dobrý den,

je mi 36 let a mám dvě malé děti. Před 2,5 lety jsem měla noční záchvat, který manžel popsal jako epileptický - bezvědomí, záškuby. Pak mě bolela hlava. Do 2 hodin se záchvat opakoval, ale byl silnější. EEG, CT ani EMR epilepsii neprokázaly.

Za 2 měsíce se noční záchvat opakoval, takže mi lékař nasadil Valproát Chrono. Po roce bez záchvatů jsme po poradě s ním léky vysadili. Po 10 měsících bez léků se mi odpoledne udělalo nevolno a v noci záchvat. Dostala jsem Lamictal, 50 ráno a 50 večer. Od té doby jsem bez záchvatů. Ale občas se mi udělá nevolno, někdy potom bolí hlava. Je to vždy v době kolem ovulace nebo před menstruací. Všechny ty záchvaty byly v této době.

Před 3 lety jsem měla úraz na kole, úraz hlavy jsem neměla, dostala jsem ránu do čelistí. Po 4 měsících se mi občas udělalo nevolno. Po nasazení Valproátu se nevolnosti zpočátku vyskytovaly, pak přestaly. Nastoupily až zase před tím posledním záchvatem.

Chtěla bych se zeptat, jestli máte s tímto nějakou zkušenost, jestli hormony mohou tyto stavy ovlivňovat? A je to vůbec epilepsie? Dá se tomu dá nějak předcházet? Můj lékař mi k tomu více neřekne, nechci ho hanět, ale zajímá mě to.

Předem moc děkuji a přeji hodně zdaru.

Mudr. Martin Štěpán odpovídá 18.05.10

Dobry den,

s nejvetsi pravdepodobnosti se jedna o epilepticky zachvat. Pro diagnozu epilepsie by bylo lepe znat podrobnejsi informace. Jeji vznik je vsak obestren mnoha tajemstvimi, nektera vsak moderni medicina zna. Taktez k mohou k rozvoji prispet hormonalni zmeny, emocni rozlady, stres, traumatizace hlavy, geneticka dispozice, unava atd. Predchazet zachvatum lze spravnymi zivotnimi opatrenimi. Pravidelny spanek, zadna kava, zadna cokolada, vyhybat se stresu, nespat pres den atd. V mnoha pripadech je dobre navstivit neurologa, se kterym dokonale proberete Vas stav.

S pozdravem.

Položte vlastní otázku do této poradny nebo si vyberte jinou oblast na úvodní stránce poraden.
O této otázce můžete dále diskutovat v diskuzi na Vitalion.cz.