Zpět na všechny otázky v kategorii Odborné poradny

Pankreatická dieta

Lotte se ptá 28.03.10

Dobrý den,

chtěla bych se poradit. Jsem po operaci tlustého střeva - karcinom, 3/4 metru mi vzali (prosinec 2003), pak jsem měla rok vývod a chemoterapie. Po pravidelných kontrolách mi v r. 2008 na podzim zjistili zvýšené onkomarkery - bylo nalezeno ložisko ve slinivce. Byla provedena revize (březen 2009), odoperována ze 2/3 slinivka (byl v ní nalezen chronický zánět) a při problému mi následně vzali i žlučník a slezinu.

Po operaci jsem doma držela pankreatickou dietu a začala jsem mít teploty. V nemocnici nebylo zjištěno, z čeho teploty pocházely. Jsem kvůli odebrání sleziny náchylná na nejrůznější infekce. Byla jsem však z toho důvodu předávkovaná antibiotiky tak, že jsem ztratila krevní destičky. Začala jsem se kvůli tomu léčit na hematologické ambulanci. To jsem zvládla v období asi 1 až 2 měsíců.

Pak mi bylo doporučeno přejít pokud možno normální stravu. Od září jím spíše šetřící stravu. Před dvěma měsíci jsem začala mít problémy s nadýmáním a plynatostí. Asi hodinu po obědě mám větry. Pak nastane období, kdy se plynatost zastaví a vzniknou křeče. Po masírování břicha se plynatost znovu objeví, křeče postupně slábnou. To samé večer po jídle.

Stolici mám každý den, ale někdy je v ní nestrávené jídlo. Nasadila jsem si znovu pankreatickou dietu, ale zatím to moc nepomáhá. Jídlo v mých problémech hraje určitě roli. Beru Panzytrat před každým hlavním jídlem, abych pomohla slinivce. Zkoušela jsem Espumisan, ten však mi plynatost zastavuje a vznikají křeče. Kolonoskopie i sono břicha jsou bez problému, laboratoř je také v pořádku.

Potřebovala bych poradit, co mám dělat, eventuálně jak se dále stravovat, aby mé potíže znovu odezněly.

Děkuji Vám za radu. Zdraví H.

Mudr. Martin Štěpán odpovídá 23.05.10

Dobry den,

problemem zde je predevsim porusena funkce pankreatu a tlusteho streva. Ty se nejspis podili na problemech, ktere Vas provazi. Mela by jste urcite pokracovat v pankreaticke diete, dodrzovat prijate davky jidla a neprejidat se. Snazit se konzumovat lehce stravitelne potraviny tousty a potraviny z ovesne mouky. Mela by jste se vyhnout cerstve zelenine, slupek a kuzi z ovoce, mlecnych vyrobku, velkeho mnozstvi vlakniny, fazole, hrachu a jinych lustenin, dortu, kolacu, susenek a sladkosti, vysokym obsahem tuku a oleju, klobas a dalsich. To vsak neznamena, ze nic z tohoto nesmite. Je to jen seznam potravin, ktere nejcasteji pusobi problemu pacientum po odstraneni tlusteho streva.

S pozdravem.

Položte vlastní otázku do této poradny nebo si vyberte jinou oblast na úvodní stránce poraden.
O této otázce můžete dále diskutovat v diskuzi na Vitalion.cz.