Zpět na všechny otázky v kategorii Odborné poradny

Kolísavý krevní tlak

Jindra Konrádová se ptá 03.08.10

Dobrý den,

asi před 15 lety jsem začala užívat léky na vysoký krevní tlak, který mi byl tehdy naměřen (150/100). Od té doby užívám Sandonorm 1mg,, nejdříve 3× denně čtvrtku, později do teď beru 1/2 - 0 - 1/2.

Před asi půl rokem jsem zpozorovala výkyvy tlaku. Moje obvodní lékařka mě poslala ke kardiologovi, měla jsem na paži manžetu, průměr vyšel 120/80. Ovšem již delší dobu, zvláště po ránu pociťuji velkou únavu, při probouzení jsem celá zlitá potem, nechce se mi vstávat. Jakmile začnu dělat jakoukoliv domácí práci - i vaření, jsem při nich hrozně unavená, bolí mě ramena a mezi lopatkami, takže musím odpočívat, potím se, mám studená chodidla, chvilku je mi zima, pak zase horko, jen se oblékám a zase vysvlékám.

Mám doma tlakoměr, takže když se necítím dobře, tak se měřím a hodnoty si zapisuji a při kontrolách je ukážu obvodní lékařce. Podle ní mám Sandonorm brát stále 1/2-0-1/2, protože průměr měření byl dobrý. Např. dnes ráno jsem měla tlak 88/65, včera podobný - měřený po Sandonormu. Skoro se bojím být sama doma, když hlídám vnuka tak pouze s manželem. Ven neudělám krok bez vody a mokrého kapesníku. Doma naměřené hodnoty si zapisuji od prosince 2007.

Již asi 4 roky se léčím u psychiatričky na deprese, beru antidepresiva a to Xanax 1 mg - 1 tabletu ráno, Autorix 300 mg 1 tabletu ráno, večer Trittico AC 150 l a 1/3 tablety a Neurol 1,0 1 tabletu.

Předem děkuji za odpověď.

Mudr. Martin Štěpán odpovídá 01.10.10

Dobrý den,

ranní tlak je opravdu velmi nízký. Lékař by Vám měl vytitrovat takovou dávku antihypertenziv jaká je pro Vás nejlepší.

S pozdravem.

Položte vlastní otázku do této poradny nebo si vyberte jinou oblast na úvodní stránce poraden.
O této otázce můžete dále diskutovat v diskuzi na Vitalion.cz.