Zpět na všechny otázky v kategorii Odborné poradny

Emoční labilita

Petra.Ter se ptá 02.04.10

Dobrý den,

poslední dobou jsem přehnaně nervozní, výbušná, každá maličkost mě rozčílí. Mám tendenci stále spěchat, i když třeba není kam. Cítím v sobě takovou netrpělivost, pořád spěchám. Mám někdy dny, kdy mám absolutní nechuť ke všemu, ale kvůli malé dceři se přemůžu.

Někdy mám dny, kdy je vše v naprosté pohodě. Takhle se to stále střídá. Dlouho uvažuji o návštěvě odborníka, psychologa, či psychiatra, se kterým bych si o mém problému mohla popovídat, ale neseženu hlídání. S dcerou jsem prakticky pořád, manžel je dost v práci a nikdo jiný hlídat nemůže.

Také přemýšlím, jestli to všechno nesouvisí s tím, že nemám skoro žádný čas sama pro sebe - na koníčky, odreagování. Vždy jsem byla tak trochu víc emočně labilnější, nejspíš to máme v rodině (moje teta bohužel trpí schizofrenií). Myslíte, že tato její nemoc může souviset s mými problémy? Vím, že takto se těžko něco hodnotí, jen jsem chtěla znát Váš názor, zda myslíte, že se moje jednat o psychickou nemoc? Nebo je to jen moje „hrozná povaha“, na které musím sama pořádně zapracovat?

Dcera je zlaté dítě. Sice na začátku byla dost uplakané miminko, ale teď je báječná, šikovná, dělá mi radost.

Moc děkuji, Petra

Mudr. Martin Štěpán odpovídá 08.05.10

Dobry den Petro,

chapu, ze v dnesni uspechane dobe nema clovek tolik cas, ktery by venoval sam sobe. Jiste se na Vas podepisuje kazdodenni stres, vycerpanost a unava. Urcity stupen relaxace by jste do sveho zivota urcite mela zapojit. Paklize se nemuzete odpoutat od ditete, zkuste napr. cvicit doma. Uspech sklizi napr. joga. U Vas pravdepodobne nelze mluvit o psychicke nemoci. Samozrejme vyskyt schizofrenie v rodine muze byt jakymsi rizikovym faktorem, ale urcite nemyslete na to, ze ji mela teta a proto ji mate i vy. Takto to jiste neni. Stejne jako si potrebuji odpocinout svaly po celodenni ture, tak si musi odpocinout i psychika. Dbejte na prevenci, najdete si cinnost u ktere nebudete moc myslet na problemy a po ktere se budete citit svezi a fit.

Diskuze na podobná témata
Položte vlastní otázku do této poradny nebo si vyberte jinou oblast na úvodní stránce poraden.
O této otázce můžete dále diskutovat v diskuzi na Vitalion.cz.