Zpět na všechny otázky v kategorii Odborné poradny

Polyp na střevě

Dana50 se ptá 01.04.10

Dobrý den,

je mi 50 let a při vyšetření „prstem i kamerkou“ vnitřních i vnějších hemoroidů mi lékařka diagnostikovala polyp v konečníku. Ihned mě objednala k sobě na operaci a současně poslala na kolonoskopii, kterou mám zřejmě absolvovat před operací. Kolonoskopii jsem měla před 5-ti lety a řekli mi, že mám na 10 let pokoj. Přesto narostl v konečníku polyp a bojím se, aby jich nebylo ve střevě víc. Má matka zemřela v 80-ti letech na rakovinu tlustého střeva, z otcovy strany jeho sestra v 70-ti na karcinom tlustého střeva a jeho matka na karcinom prsu v 93 letech.

Nevím, jak je polyp velký. Za posledních 5 let jsem objevila na toaletním papíru asi 3× při stolici pár malých skvrnek krve. Myslela jsem, že popraskal vnitřní hemoroid a teď jsem se dočetla, že může krvácet již maligní nádor?

Na internetu jsem našla informace, že při kolonoskopii se současně také odstrańují polypy, je to pravda? Jestli ano, tak jakým způsobem a na jakém pracovišti v Praze? Vyšetření je pro mě velmi bolestivé i při uklidňující injekci.

Poraďte prosím, jak často bych měla jako „riziková skupina“ podstoupit jaká vyšetření a jaká vyšetření jsou hrazena pojišťovnou?
Děkuji moc, Dana

Mudr. Martin Štěpán odpovídá 20.05.10

Dobry den,

krev ve stolici je alarmujicim priznakem. Neznamena to vsak vzdy, ze pacient trpi nadorovym onemocenim. Krvacet muze i polyp. Ano kolonoskopicke odstraneni polypu je mozne a provadi se. Jedna se o tzv. elektrokauterizaci. Jako rizikova skupina by jste se mela podrobovat kolonoskopii minimalne jednou rocne. Interval urcuje lekar na zaklade vysetreni. Toto by take melo byt hrazeno pojistovnou.

S pozdravem.

Položte vlastní otázku do této poradny nebo si vyberte jinou oblast na úvodní stránce poraden.
O této otázce můžete dále diskutovat v diskuzi na Vitalion.cz.