Zpět na všechny otázky v kategorii Odborné poradny

Ekzém na rukou

Citrinka se ptá 12.08.10

Dobrý den,

celý život trpím atopickým ekzémem na dlaních a prstech rukou, poslední dva roky se mi ale výrazně zlepšil. Předpokládám, že mi hodně pomohl mladý ječmen, který piji od listopadu 2008. K tomu také beru Chlorellu.

Problém nastal teprve teď na začátku prázdnin, kdy mi paradoxně skončil stres se školou a osypala jsem se. Nejdřív se mi ale začal zhoršovat ekzém na levé dlani. Najednou se mi opět začaly vysušovat ruce a praskat. Zvláštní na tom všem je, že mi začaly vyskakovat pupínky jako při kopřivce a to jen na hřbetech rukou a na prstech. Levou dlaň mám popraskanou, vypadá jako ekzém, hřbet ruky ale vypadá jak kopřivka. Pravá dlaň je krásně hladká, žádné známky ekzému, ani kopřivky, prsty jsou zespoda trochu suché, loupe se mi na nich trochu kůže. Nahoře na hřbetě pravé ruky mám ale opět pupínky.

Problém je, že jak moc to svědí, rozškrábu si je, a tak se mi ty pupínky naplní krví a mám prsty poseté červenými tečkami. Přes den se to spraví (ruce vypadají jako ekzematické), ale ráno to je nanovo. Po namazání nebo nějakém tom tření mi z nich teče tekutina, která je žlutá. Ruce si ale mazat musím, protože jinak neohnu prsty, které mi pak praskají do krve.

To ale bohužel není všechno. Druhý týden prázdnin mi vyskákala vyrážka na předloktí. Opět levé ruky. Stoprocentně byla ze sluníčka. Loni jsem ji měla také, ale brzy zmizela. Tahle se mě drží už měsíc a půl, rozrůstá se po celé paži, je to jedna velká červená skvrna, ze které také teče ta tekutina, která když zaschne, neohnu ruku. Asi týden na to se mi stejná skvrna, ale podstatně menší udělala v předloktí pravé ruky. Je to velká červená skvrna, na levé ruce cca. 15cm dlouhá a na pravé cca.10cm dlouhá. Svědí výjimečně, spíše pálí a bolí. Svědí mě vše okolo, kde mám klasické kopřivkové pupínky. Ty se mi už objevily i na nohou, v dekoltu a začíná mě svědět i obličej. Snažím se nejíst nic, co mi nedělá dobře na ekzém.

Můj dotaz zní, zda to mohl způsobit ječmen, že už ho bylo moc a že bych si měla dát pauzu nebo ho mám brát dál, protože mi pomůže?

Další otázka je, zda s tím mám chodit k doktorovi, zda mi je schopný nějak pomoci. Odmítám kortikoidy, za celý život jich už v těle mám dost. Nebo mám být trpělivá a počkat, že to přejde samo? I když teda trpělivost mi už pomalu ale jistě dochází, jelikož ten problém trvá už měsíc a půl a já nevidím zlepšení, spíš se mi to rozrůstá.

Poslední otázka zní: existuje nějaký přírodní přípravek či homeopatikum, které by mi dokázalo pomoci?

Předem Vám děkuju za odpověď,
s pozdravem Hanka

Marcela Garncarzová odpovídá 26.08.10

Dobrý den,
pomocí homeopatie se lze ekzému zcela zbavit. Vzhledem k tomu, že Vás potíže trápí již od dětství, je nutná osobní návštěva klasického homeopata, který vám na základě Vámi popsaných symptomů, vybere individuální konstituční homeopatický lék. Vyšetření probíhá zhruba takto http://homeopatie-poradna.webnode.cz/lecebny-proces/.
Nelze tedy doporučit univerzální homeopatický lék pro všechny, kdo má ekzém. Individualizace je to nejdůležitější pro správný předpis. Je potřeba léčit především vnitřní příčinu Vašich potíží.
Co se týká ječmene - nemyslím si, že by to způsobil, i když je vhodné dělat v období mezi jeho užíváním pauzy. Vaše projevy jen na dočasnou dobu zmírnil, ale nevyléčil. Čekáním se pravděpodobně mnoho nezmění. Co se týká návštěvy lékaře - musíte se rozhodnout sama. Pravděpodobně by jste kortikoidy obdržela. Ve starších dotazech jsem na toto téma již odpovídala. Zde máte kopii k přečtení http://www.vitalion.cz/…m-kosmetika/

Přeji Vám mnoho štěstí!

Srdečně zdraví
Marcela Garncarzová

Položte vlastní otázku do této poradny nebo si vyberte jinou oblast na úvodní stránce poraden.
O této otázce můžete dále diskutovat v diskuzi na Vitalion.cz.