Zpět na všechny otázky v kategorii Odborné poradny

Chronický zánět středního ucha

Lucie Hošková se ptá 08.07.10

Dobrý den,

již asi dva roky trpím neustálým zaléháním levého ucha. Doktoři mi jej vždy akorát propláchli a nasadili kapky Garasone. Až letos, kdy jsem přišla do ordinace zastupujícího lékaře, mi zjistil chronický zánět, následná vyšetření v nemocnici vše potvrdila.

V lékařské zprávě: přetrvává cholesteatom s polypem v epitympanu. Závěr H663I.sin. Brala jsem antibiotika a čekám na operaci. Ráda bych se zeptala, jaká rizika mi spolu s touto nemocí hrozí - zda mohu přijít o sluch, co lze provádět preventivně, když mi ucho opět zalehne, nebo když se opět objeví zapáchající žlutý sekret.

Ještě bych se chtěla zeptat, zda je nebezpečné v tomto stavu letět letadlem - neboť máme zaplacenou dovolenou ve Španělsku a tam i zpět letíme.

Zhruba před 15. roky jsem trpěla opakovanými záněty středního ucha, dokonce jsem byla hospitalizována v Brně na dětské klinice se zánětem mozkových blan.

Děkuji velmi za odpověď, Lucie (26 let)

Mudr. Martin Štěpán odpovídá 17.09.10

Dobrý den Lucie,

operace je rozhodně namístě. Navíc riziko reziduální ztráty sluchu je větší u samotného cholesteatomu, nežli jako riziko ztráty sluchu po operaci. Myslím, že let by neměl být velkou překážkou, avšak nevím jak na to jste momentálně. Proto se poraďte s lékařem, který Vás ošetřuje.

S pozdravem.

Položte vlastní otázku do této poradny nebo si vyberte jinou oblast na úvodní stránce poraden.
O této otázce můžete dále diskutovat v diskuzi na Vitalion.cz.