Zpět na všechny otázky v kategorii Odborné poradny

Basaliom na hlavě

Jarmila Dřevová se ptá 07.07.10

Dobrý den,

mám otce (81 let), během 3/4 roku již po třech operacích hlavy, diagnóza basaliom. Při první a druhé operaci byly vkládány štěpy, které měly nádor zadržet v prorůstání lebeční kostí. To se ovšem nepodařilo a když byla provedena třetí operace, která byla nazvána plastika, tak nám bylo řečeno, že již nádor prorostl lebeční kostí a již se nedá nic dělat.

Tatínkova hlava po 3 měsíc vypadá příšerně, neustále rány hnisají, hlavu stále ob den sprchuji, maži a zavazuji i v těchto teplech a v minulém týdnu mě dostala odpověď lékaře, kdy řekl, že bude muset být provedena další plastika.

Tímto Vás prosím o radu, jestli takto prováděna léčba, do nemocnice tatínek s tímto problémem dochází již 4 roky je běžná.

Děkuji

Mudr. Martin Štěpán odpovídá 08.09.10

Dobrý den Jarmilo,

to nedokáži zhodnotit. Basaliom metastazuje zřídka, což je pozitivní. Negativní na tomto nádoru je fakt, že se velmi špatně odstraňuje. Stačí aby v okrajích zbylo malé množství nádorových buněk a nádor zde vyroste nanovo. Při jeho prvním záchytu se běžně provádí relativně radikální řež. Držím palce, že se další operace povede.

S pozdravem.

Položte vlastní otázku do této poradny nebo si vyberte jinou oblast na úvodní stránce poraden.
O této otázce můžete dále diskutovat v diskuzi na Vitalion.cz.