Zpět na všechny otázky v kategorii Odborné poradny

Celiakie - diagnostika

Alena16 se ptá 21.06.10

Dobrý den,

asi před 2 roky jsem prodělala střevní příhodu (náhlá silná netypická bolest břicha a následně silné bolesti v břiše, či spíše ve střevech trvající i několik hodin po požití jídla). Potrava procházela trávicím traktem špatně trávená, stolice měla žlutou barvu a byla silně hlenovitá.

Začala jsem držet tu nejpřísnější dietu (banány, rýži), nicméně tento stav trval min. 3 měsíce. Lékaři provedli řadu odběrů, nicméně nakonec mně z nejhoršího pomohla Smecta. Od té doby mám však neustále zdravotní problémy.

Asi půl roku po této příhodě jsem měla záchvatovité slinění z jícnu, endoskopické vyšetření nic neprokázalo a lékař mě nasadil Onpralen. Následně mě začal pálit jazyk, v dutině ústní i na plicích, cítila jsem se zahleněná a měla jsem potřebu neustále vykašlávat hleny, které mají citronově žlutou barvu. Začala jsem být unavená a špatně se mi dýchá. Lékař zjistil nedostatek železa, vápníku a hořčíku (osteoporózu).

Stolice má netypický zápach. Zjistila jsem, že stav se zhoršuje vždy po požití pečiva, moučných výrobků, sladkých výrobku ad. Je možné, že střevní příhoda mohla poškodit tenké střevo a vyvolat celiakii? Navštěvuji gastroenterologa, ale stále nevím, co mi vlastně je. Na koho se mám obrátit a jaké vyšetření by mělo být provedeno?

Děkuji za odpověď.

Mudr. Martin Štěpán odpovídá 20.08.10

Dobry den,

pokud myslime na celiakii melo by se vysetreni sestavat z vysetreni krve - imunologicke vysetreni, vysetreni stolice, klinicke vysetreni pacienta, pripadne specialni vysetreni gastroenterologicke. O tomto by Vas vsak mel informovat Vas lekar a na toto myslet. Je mozne, ze ji trpite.

S pozdravem.

Položte vlastní otázku do této poradny nebo si vyberte jinou oblast na úvodní stránce poraden.
O této otázce můžete dále diskutovat v diskuzi na Vitalion.cz.