Zpět na všechny otázky v kategorii Odborné poradny

Bolest hlavy - příčina

Hájek se ptá 08.07.10

Dobrý den,

jsem muž (50 let) a asi před 6 roky se u mne objevila v oblasti pravé strany čela nad obočím obrovská bolest vystřelujícího, řezavého typu, která trvala pár vteřin 3× po sobě během asi 1 minuty . Pak bolest ustala a dále se nepravidelně opakuje 6 let maximálně 4× do roka.

Bojím se, jestli nemůže jít o mozkový nádor nebo aneurysma. Nedokáži specifikovat, jestli se tato bolest objevuje po nějakém podnětu. Když jsem to několikrát řekl lékaři, tak řekl, že to nic vážného nebude, že to mohou být dutiny nebo trojklanný nerv.

Jednou jsem si tuto oblast projížděl pomalu prstem s menším tlakem a v místě, kde se bolest objevuje, se po chvilkovém dráždění bolest objevila. Vyloženě jsem cítil, jak si dráždím nerv. Jsou v této oblasti nějaká nervová zakončení, která mohou tuto bolest způsobovat? Může tuto bolest způsobovat dráždění hlavového? Vede po zadní straně hlavy směrem k čelu nerv, který by mohl být drážděn a bolet izolovaně v čele (bolest totiž nejde nikam do boků)?

Byl jsem na magnetické rezonanci s tímto nálezem: v úrovni C 5/6 a C 6/7 je patrno zúžení ventrálního subarachnoidálního prostoru, který je podmíněn spondylogenně i diskogenně. V urovni má charakter posunu až známky herniace disku mediolaterárně doprava s tlakem na kořen nervový. Může to být příčinou bolesti?

Děkuji pěkně za odpověď, H.

Mudr. Martin Štěpán odpovídá 17.09.10

Dobrý den,

ano je možné, že bolest je způsobena drážděním nervu. V této oblasti vedou větve trojklaného nervu.

S pozdravem.

Položte vlastní otázku do této poradny nebo si vyberte jinou oblast na úvodní stránce poraden.
O této otázce můžete dále diskutovat v diskuzi na Vitalion.cz.