Zpět na všechny otázky v kategorii Odborné poradny

Bechtěrevova choroba a Crohnova choroba

Alena se ptá 20.03.10

Dobrý den,

mému synovi je 4,5roku. V roce prodělal mononukleózu, orbitocelulitidu a pneumokoka. Je silný astmatik, alergik s oslabeným imunitních systémem.

V lednu 2010 upadl Jirka na bobech na pravou nohu RTG v pořádku. Asi po měsíci jsem si všimla, že má koleno nateklé. Je pravda, že si v období mezi lednem a únorem stěžoval, že ho bolí nožičky - hlavně levá, vůbec ji nechtěl krčit. Ale tím, že je to takový lenoch, jsem si myslela, že se mu jen nechce.

Když jsem ale zjistila otok levého kolene, ihned jsem navštívila chirurgii a tam mu vypunktovali vodu čirou. A odeslali nás na ortopedii. Druhý den měl znovu nateklé a horké koleno, ale neměl ho zarudlé ani teploty. Ortoped Jiříka objednal na punkci v CA a poslal punktát na rozbor - vše bylo v normě.

Začátkem března jsem si zavolala do FN v Motole na dětskou revmatologii. Tam Jiříkovi udělali oční vyšetření - bylo v pořádku. Koleno se jim tedy vůbec nelíbilo jakoby první pomoc - Jiřík má velké bolesti - mu podali kapačku.

Když jsem za 10 dní volala na výsledky, bylo mi řečeno, že Jiříkovi vyšla špatná funkce štítné žlázy, vysoké hodnoty bílých krvinek. Jako prvotní diagnosa byla autoimunitní artritida.

V půlce března jsme jeli na kontrolu do Motola. Jiřík má pořád bolesti kolene a začal si stěžovat i na druhou nohu a na kříž. Otok na kolenu trochu spaskl a není už tak horké. Z výsledků HLA to vypadá, že by mohl mít Bechtěrevovu chorobu. Byla zahájena léčba: Medrol 4mg denně, Salazopyrin 1/2 tablety večer. Diagnózou je juvenilní idiopatická artritida. Lékařka dále doporučuje šetrnější režim, pravidelné cvičení a každé 3 měsíce oční vyšetření.

Jiřík dále bere Aeirus 0,5 mg/ml 2,5ml ráno, Seretide 25/50 inhaler 1× denně vdech, Broncho - Vaxom 1sáček (10 dní) měsíc dle kalendáře, Singulair 4 mini 1 tbl na noc bere od 12/2009.

Docela mě v Motole vystrašili tou Bechtěrevovou nemocí. Lékařka se také ptala, zda tím v rodině někdo netrpěl - nikdo ji neměl. Také paní doktorka mluvila o Crohnově chorobě, ale nějak jsem nepostřehla v jaké souvislosti se ptala. Byla jsem zaskočena nemocemi o kterých jsem nikdy neslyšela. Když jsem si přečetla příbalové letáčky k lékům, co Jiřík dostal, tak se píše, že ten Salazopyrin se právě užívá i při léčbě Crohnovy choroby.

Děkuji Vám za vaši dopověď a přeji hodně zdraví, maminka Alena

Mudr. Martin Štěpán odpovídá 13.06.10

Dobry den Aleno,

Salazopyrin obsahuje protizanetlivou latku, ktera se uziva take mimo jine v lecbe Crohnovy choroby. Patrani po autoimunitnich nemocech je velmi narocna zalezitost. Vysledky ukazi co Vasemu synovi skutecne je. Bechterevova choroba se muze ale take nemusi vubec potvrdit.

S pozdravem.

Položte vlastní otázku do této poradny nebo si vyberte jinou oblast na úvodní stránce poraden.
O této otázce můžete dále diskutovat v diskuzi na Vitalion.cz.