Zpět na všechny otázky v kategorii Odborné poradny

Stání při práci

Andula se ptá 20.03.10

Dobrý večer,

pracuji v jedné soukromé firmě, kde se dříve u práce sedělo, ale teď nás manažer nutí stát. Stojíme zpravidla na jednom místě, není možno si k práci sednout - ale jen proto, že to nařídil manažer.

Když stojíme, tak už po dvou hodinách nás bolí nohy, hlavně paty, nemáme zdravotní obuv, jen pracovní, otékají nám nohy, bolí krční páteř - zkrátka celé tělo. Takže není možno se pořádně soustředit na práci, ale spíše na to, jak si stoupnout u stolu, kde pracujeme.

Můj dotaz spočívá v tom, zda náš manažer neporušuje nějaký zákon - například bezpečnost zdraví nebo tak něco. Je nějaké vyšetření na svalovou zátěž nohou? Na svalovou zátěž karpální zátěže chodíme po dvou letech - v našem provozu je uvedena 3. svalová zátěž.

Jako zaměstnanci jsme zoufalí, že náš manažer nám zbytečně kazí zdraví, protože tato pozice nepotřebuje stání - spíše naopak. Můžete mi nějak poradit? Jaká rizika s sebou přináší dlouhodobé stání na jednom místě kromě otoků, křečových žil, zablokování krční páteře?

Děkuji za odpověď.

Mudr. Martin Štěpán odpovídá 13.06.10

Dobry den,

v pripade priznani zdravotnich obtizi, ktere evidentne vznikly v praci a budou tedy hodnoceny jako nemoc z povolani, mela by jste mit narok na pripadne odskodneni. Dlouhodobe stani neni samozrejme zcela dobre. Mohou se zacit rozvijet krecove zily - proto je dobre nosit puncochy, dochazi k pretezovani patere atd. Poradte se zavodnim lekarem, ktery by Vam v tomto mohl pomoci.

S pozdravem.

Položte vlastní otázku do této poradny nebo si vyberte jinou oblast na úvodní stránce poraden.
O této otázce můžete dále diskutovat v diskuzi na Vitalion.cz.