Zpět na všechny otázky v kategorii Odborné poradny

Screeningový test - syfilis

domased se ptá 20.03.10

Dobrý den,

chtěla bych se zeptat, kdy byl v Čechách a na Slovensku zaveden povinný screening těhotných žen na syfilis? Mám polyneuropatii - bolesti kostí. S partnerem žiji 25 let, máme zdravé dítě.

Zajímá mě, zda bych teoreticky mohla mít toto onemocnění, přestože jsem nikdy příznaky prvního ani druhého stadia nezaznamenala. Manžel je i dárcem krve. Usuzuji z toho, že nejsem tedy nemocná ani já, když je manželovi umožněno dárcovství krve. Před manželstvím jsem měla dva vztahy, které se mi s odstupem času jeví jako rizikové.

A jsou testy na syfilis spolehlivé? Někde jsem četla, že ne a že je nutné je po určité době opakovat. Jak se v takových případech zajišťuje bezpečnost příjemců krevních transfúzí, když jsou dárci testováni takto povrchně?

Děkuji

Mudr. Martin Štěpán odpovídá 13.06.10

Dobry den,

testy na syfilis jsou spolehlive. Tato choroba probiha ve svych trech typickych stadiich. Presny rok, kdy byl zaveden screening bohuzel nevim. Kazde nove narozene dite se vsak vysetuje na toto onemocneni. Bezpecnost krevnich transfuzi je zajistovana velkou radou opatreni. Mezi ktere patri take vylouceni teto choroby. V soucasne dobe je na trhu k dostani velke mnozstvi testu, kterymi se mohou lide otestovat i doma.

S pozdravem.

Položte vlastní otázku do této poradny nebo si vyberte jinou oblast na úvodní stránce poraden.
O této otázce můžete dále diskutovat v diskuzi na Vitalion.cz.