Zpět na všechny otázky v kategorii Odborné poradny

Adenom hypofýzy - gamma nůž

Vališka se ptá 17.07.10

Dobrý den,

obracím se na Vás s prosbou o radu. Letos v únoru mi byl na magnetické rezonanci diagnostikován adenom hypofýzy (cca 7×9×2mm). Na MR jsem byla odeslána z endokrinologie z důvodu absence menstruace (asi 2 roky) a s hladinou prolaktinu v krvi 2626. Hladina prolaktinu „nereaguje“ na užívání Dostinexu, stále se zvyšuje. Nyní užívám Dostinex 0,5 mg / 4 tablety týdně. Současně mám dle lékařské zprávy těžkou primární hypothyreosu, užívám Euthyrox 75 ug / tabletu denně, a ulcerozní kolitidu v remisi. Je mi 28 let.

Kromě chybějící menstruace, ztráty libida, časté únavy a nárůstu hmotnosti (měřím 168 cm, vážím 76 kg) nemám žádné jiné subjektivní potíže. Děti nemám. Vzhledem ke zvyšující se hladině prolaktinu, která nereaguje na Dostinex, mi lékařka předběžně navrhla zákrok Leksellovým gamma nožem, případně neurochirurgické odstranění.
Ráda bych věděla, zda existuje ještě nějaká jiná alternativní možnost léčby.

Velmi děkuji za odpověď, s pozdravem Valerie

Mudr. Martin Štěpán odpovídá 19.09.10

Dobrý den Valerie,

Lekselův gama nůž je velmi dobrá metoda terapie. Pokud budete moci být operována touto metodou buďte ráda. Další variantou je také chirurgický zákrok, který se provádí přes dutinu nosní, kde se vyrobí otvor k místu nádoru a ten se tak odstraní. Toto je náročné a ne mnoho elegantní.

S pozdravem.

Položte vlastní otázku do této poradny nebo si vyberte jinou oblast na úvodní stránce poraden.
O této otázce můžete dále diskutovat v diskuzi na Vitalion.cz.