Zpět na všechny otázky v kategorii Odborné poradny

Léky na astma

Hanka TK se ptá 17.07.10

Dobrý den,

Je mi 35 let a před 15 lety mi bylo diagnostikováno astma, ale měla jsem jen občasné potíže, tíseň na prsou a pocit nedodechnutí. Brala jsem Prothazin. Žádný kašel. Již mnoho let jsem bez příznaků. Alergie byla jen slabá reakce na roztoče. Mám dvojčata 3,5 roku, těhotenství dechově bez potíží.

V půlce února jsem přechodila chřipku. Chodila jsem do práce. Po 14 dnech jsem navštívila doktora, byly mi udělány krevní testy a test z moči. Prý jsem byla v pořádku. Jenže jsem stále kašlala a měla hroznou rýmu. Po měsíci a půl jsem zkusila krčního lékaře a on mi diagnostikoval zánět dutin, z výtěru mi
vyšel Streptokok typu A. Dostala jsem Klacid na 10 dnů.

I když se mi výrazně ulevilo, pokašlávání a zahlenění zůstalo, podstoupila jsem další dva výtěry, výsledek negativní. Náchylnost k zahlenění a kašlání mi zůstala.
Minulý měsíc jsem znovu začala ztrácet hlas, šla jsem po třech dnech k doktorce a dostala Penicillin, který mi vůbec nepomohl. Lékařka si mě ani jednou neposlechla.
Odeslala mě na krční, kde mi lékař diagnostikoval zánět hlasivek a předepsal Zinnat 500 na 10 dní. Pro můj urputný kašel mě raději poslal ještě na plicní.

Zde mi diagnostikovali astma, dostala jsem předepsané Alvesco (první týden 2× denně, pak už jen 1×). Užívám ho poslední tři týdny, dobrala jsem ATB,
ze začátku jsem ještě brala Prothazin na noc, Aeirus a Avamys do nosu.
Jenže stále mi zůstalo zhruba 40% potíží, zahlenění, vlhký kašel, tíseň na prsou, bolest na hrudníku pod pravým prsem, silná únava. Trochu potíže v krku - škrábání a z toho lehké přeskakování hlasu.

Ptám se: je to astma? I potíže v krku? Za jak dlouho má zabrat Alvesco? Na kontrolu mám jít až za 14 dní, když budu bez potíží. Mám chuť jít hned ale nevím, jestli nebudu trapná.

Děkuji za radu, Hanka TK

Mudr. Martin Štěpán odpovídá 19.09.10

Dobrý den Hanko,

v první řadě, nikdy nebudete trapná. Člověk, který má strach o své zdraví je většinou zdravý a je pravda že navštěvuje lékaře mnohdy s banalitami. Teď jsem to trošku odlehčil, k věci. Astma se samozřejmě jako každá jiná nemoc vyvíjí. To že jste měla kdysi slabé astma neznamená, že již těžší mít nebudete. K tomu se přidalo virové onemocnění horních dýchacích cest, na které mohlo s lehkostí nasednout onemocnění bakteriální. Nepopisujete jestli máte stále teplotu, soudím, že mírně zvýšenou ano. K otázkám. Astma ano, možná ještě komplikované doznívající infekcí. Alvesco pokud je inhalační, tak by měl účinkovat prakticky hned. Doporučuji klid na lůžku a nepřecházet nemoci.

S pozdravem.

Položte vlastní otázku do této poradny nebo si vyberte jinou oblast na úvodní stránce poraden.
O této otázce můžete dále diskutovat v diskuzi na Vitalion.cz.