Zpět na všechny otázky v kategorii Odborné poradny

Zvracení po jídle a bulimie

jitka se ptá 06.03.10

Dobrý den,

moje sestra má bulimii,alespoň si to myslím. Ona sama to nepřizná, a ani se mnou o tom nechce mluvit. Buď úplně mlčí, když dojde na to téma - což je většinou poté, co vyjde z WC nebo když se neuvěřitelně přejídá - nebo je vzteklá a odsekne, ať se starám o sebe.

Trvá to už asi 10 let. Nejdříve si to občas i připustila, že má problém, ale omlouvala to tím, že je ve stresu a má nějaké problémy. Ale teď má přítele, s kterým si myslím, že je šťastná, a přejídání a zvracení stále přetrvává.

Záleží mi na ní, ale od začátku mi všichni říkají, že pokud nebude chtít sama, nic se nezmění. Straším jí i tím, že nebude moci otěhotnět, a že bude mít jednou velké zdravotní problémy, ale nic nepomáhá. Ani to - má 13-ti letou dceru, která už si také všimla, že tráví dost času na WC, a jednou se i ptala, jestli není maminka nemocná. A navíc je dcera trochu při těle, tak se bojím, aby to od maminky neodkoukala.

Před nedávnem strávila odpoledne u lékaře a mamka jí vozila na vozíku - nemohla stát ani chodit, jaké měla bolesti v břiše. Dělali jí vyšetření krve, gynekologické i chirurgické vyšetření, ale nic nezjistili.

Teď je jí zase dobře, a jede dál ve svých kolejích. Všichni z rodiny si myslíme, že je to jeden z příznaků bulimie.

Dokážete mi prosím poradit, čím jí mám zaujmout nebo jak jí donutit se léčit, aby s tím přestala a začala nový život bez zvracení???

Děkuji za odpověď

Mudr. Martin Štěpán odpovídá 16.09.10

Dobrý den Jitko,

zkuste najít podobný příklad v okolí, se sestrou si sednou a říci jí, že by jste si ráda promluvila o něčem vážném. Zkuste zavolat odborníkovi, který se věnuje problémům s výživou. Do okamžiku než si člověk sám neuvědomí co mu vlastně hrozí, je situace velmi těžko zvladatelná.

Držím Vám palce.

S pozdravem.

Položte vlastní otázku do této poradny nebo si vyberte jinou oblast na úvodní stránce poraden.
O této otázce můžete dále diskutovat v diskuzi na Vitalion.cz.