Zpět na všechny otázky v kategorii Odborné poradny

Nadměrná spavost

Terina se ptá 27.02.10

Dobrý den,

je mi 16 let. Potřeba nadměrného spaní u mě trvá už víc jak půl roku. Trápí mě to, jelikož mi to vadí v normálním životě. Studuji střední školu cestovního ruchu a tak je u mě vyžadováno dostatek energie a pohybu. Bohužel každou hodinu usnu aniž bych chtěla,snažím se tomu bránit ale nejde mi to.

Jsem na internátě a vždy když v pátek přijedu domů jdu spát, probudím se kolem 19-té hodiny a spát jdu v 22.00. Druhý den stávám kolem 14-té hodiny odpolední a někdy i v 14.30.

Dřív se nevzbudím. Během dne usnu ještě několikrát. Vždy se mi zdají sny. Toto probíhá i na intru. Kolikrát usnu i při písemce. Najednou prostě padnu a spím.

Hodně učitelům už to začíná vadit ale mě též. Nemluvě o tom jak jsem pořád unavená a mám bolesti hlavy. Nemám chuť k ničemu nebo cokoli dělat. Někdy mám pocit, že kdyby mě mamka nechodila tak 7krát za den budit prospala bych celý den.

Hodně lidí mi to vyčítá a říká, že unavený jsou všichni a že to je jenom pubertou. Bohužel začíná se to hodně zhoršovat. Kolikrát dochází k tomu, že spím, ale komunikuji s jinými osobami jakoby v polospánku. Vím, že spím a že s někým mluvím, ale nevím co.

Nevím co mám dělat. Mohla bych mít narkolepsii?

Mudr. Martin Štěpán odpovídá 03.05.10

Dobry den,

omlouvame se pozdni odpoved. Az polovina pripadu narkolepsie se zacina projevovat v dobe puberty. Jedna se o onemocneni velmi zivot obtezujici, jehoz pricina neni dukladne prozkoumana. K diagnoze narkolepsie je vsak nutno pocitat navic specificke stavy, kdy clovek upadne znicehonic do tvrdeho spanku, stav je provazen halucinacemi a tzv. spankovou paralyzou. Toto je doprovazeno premirou spanku pres den. Diagnoza poruch spanku neni tak uplne jednoducha. Musite navstivit neurologa a s nim vse dukladne probrat.

Položte vlastní otázku do této poradny nebo si vyberte jinou oblast na úvodní stránce poraden.
O této otázce můžete dále diskutovat v diskuzi na Vitalion.cz.