Zpět na všechny otázky v kategorii Odborné poradny

Zhoršení zraku i po operaci

ujka se ptá 05.07.13

Dobrý den,

mám dotaz ohledně babičky, která má již operovaný šedý zákal na obou očích asi před pěti lety. Před půl rokem prodělala infarkt s následnou katetrizací srdce a asi měsíc po tomto, doma spadla s postele a mimo různých jiných obtíží se jí naráz opětovně zhoršil i zrak. Hůře vidí, má pocit něčeho v očích a neustále jí oči slzí. Kapeme zatím Visine classic, ale efekt, nic moc. Ještě podotýkám, že je jí 86 let a má cukrovku, insulin pícháme 4krát denně. Prosím poradit, co by mohla mít za oční problém.

Děkuji

MUDr.Vladimír Korda, odpovídá 28.07.13

Dobrý den,
příčin zhoršeného vidění může být více. Ale v první řadě na slzení a pocit cízího tělíska ukončete aplikaci Visinu classic, ten má jedinou funkci, a to vybělení očí. Mamince kupte kvalitní umělé slzy (Systane, Hylocomod, z levnějších oftagel, tear nature,…) a na noc jí dávejte Visidic gel nebo Recugel. Vše je volně prodejné. Uvedeným způsobem se léčí syndrom suchého oka, který je u starších diabetiků velmi častý.
A teď k tomu zhoršenému vidění. Vzhlelem k anamnéze jsou 2 nejpravděpodobnější diagnózy…za prvé se může jednat o druhotný šedý zákal, který se velmi rychle a snadno odstraní drobným ambulantním laserovým zákrokem. Za druhé může být přítomen otok centrální krajiny sítnice na podkladě diabetické retinopatie. Léčba tohoto stavu je náročnější a je třeba vyšetření v sítnicové poradně ke zvolení adekvátního postupu. Musím podoknout, že čím dříve se takový stav začne léčit, tím je léčba účinnější.
Ještě je tu třetí, ale málo pravděpodobná možnost, a to poškození zrakového nervu (úraz či nedostatek kyslíku). Bylo by tedy vhodné provést i vyšetření zorného pole, zda tam nejsou velké výpadky.

Návštěva oftalmologa je zde na místě. Nejlépe nějakého většího pracoviště, kde by se případná vyšetření i zákrok dala skloubit do jedné delší návštěvy. Vzhledem k věku paní by to bylo vhodnější, než 3-4 návštěvy.

Položte vlastní otázku do této poradny nebo si vyberte jinou oblast na úvodní stránce poraden.
O této otázce můžete dále diskutovat v diskuzi na Vitalion.cz.