Zpět na všechny otázky v kategorii Odborné poradny

Edém makuly a další léčba

Dagmar N. se ptá 27.06.13

Dobrý den pane doktore,

ani při třetí návštěvě oční kliniky jsem nedostala srozumitelnou odpověd po vyšetření. Bylo mi provedeno vyšetření OCT, cituji lékařskou zprávu:
OP: Prokazuje petaloidní edém makuly, přepažený pigmentovými liniemi,, vlevo celkem hogenní nález v makule. HD OCT OPL na
retiální mapě prokazuje oboustranně červený kruh v makule vpravo přerušovaný laserovou stopou, vlevo souvislý. Susp.jsou i červené pásy podél dolních cévních kmenů. Podkladem nálezu v makule je DPED a v jeho okrajích i troška tekutiny pod neuroepitelem sítnice.

Mohl byste mi prosím, vysvětlit tuto diagnozu:St. p. lasercoagulationem directam propter vs. chorioretinopatia centr. serosa cum epitheliopatia
pigmentova reg.centr.ret.o.dx vs. vasculitis vasorum retinae cum oedema maculae o. d. s.?

Na dopručení oční lékařky beru ProtectumOmega 3,oční kapky Světlík lékařský. Jak závažná je tato diagnoza, dá se tento stav nějak léčit či zpomalit? Nejsem diabetik, netrpím hypertenzí ani onemocněním ledvin. Co může být příčinou edému makuly, v mém případě? V různých publikacích se uvádí, že tento stav vede ke vzniku zeleného zákalu a slepotě.

Děkuji za jakoukoliv odpověď

MUDr.Vladimír Korda, odpovídá 21.07.13

Dobrý den,
přesnou příčinu Vašich problému neznají. Ale mají několik pracovních verzí… to jsou právě ty diagnózy. První chorioretinopatia centr. serosa cum epitheliopatia pigmentova reg.centr.ret.o.dx je idiopatický otok sítnice ještě s poškozením pigmentového epitelu sítnice v centru. Jako druhou diagnózu (vasculitis vasorum retinae cum oedema maculae o. d. s) zvažují otok sítnice na podkladě vaskulitidy, tj. zánět cév. Co se týče prognózy, tak vzhledem k ne zcela jasné diagnóze není možné přesně předvídat. Riziko glaukomu je o něco vyšší než v běžné populaci, ale není to nijak závratné procento. A monokulární praktická slepota. Ano i ta je možná, ale spíše v tom nejhorším případě dojde k tomu, že v centru budete mít trvale tmavý flek, ale periferií budete fungovat..
Možnosti jak Vám zrak vylepšit je léčba otoku sítnice, a to prostřednictvím anti-VEG látky (nejčastěji Avastin) nebo fotodynamickou terapií.

Položte vlastní otázku do této poradny nebo si vyberte jinou oblast na úvodní stránce poraden.
O této otázce můžete dále diskutovat v diskuzi na Vitalion.cz.