Zpět na všechny otázky v kategorii Odborné poradny

Zánět oka a zhoršené vidění

Mitur se ptá 17.03.14

Dobrý den,

více než dva měsíce trpím zánětem pravého oka, zánět se začal projevovat tak, že mi oko během pár hodin bez jakehokoliv podráždění zčervenalo. Projevy se postupem času zhoršovaly, a to nejprve svěděním, otokem a následně hnisáním oka. Tento problém se mi do druhého oka nerozšířil. Jako první pomoc jsem použila Opthalmoseptonex a ihned jsem navštívila očního lékaře, který mi nasadil antibiotické kapky.

Nezabraly mi a 10 dní po užívání těchto kapek jsem opět navštívila očního lékaře, který mi předepsal opět nové kapky s kortikoidy a antibiotickou mast. Ani tato léčba nezabrala, a tak i přes mé pravidelné užívání těchto léků jsem musela znovu navštívit očního lékaře, který mi opět napsal jiné kapky.

Teď mám doma spoustu kapek, pořád stejný zánět v oku a navíc zhoršené vidění na pravé oko. Takže když přijdu do ordinace a mám číst ze čtecí tabule na pravé oko, nepřečtu ani první řadu největších písmen. Po tomto jsem navštívila i mou obvodní lékařku, která mi v rámci preventivní prohlídky odebrala krev a vyšel mi pozitivní zánětlivý faktor. Slyšela jsem i o průplachu cest a podobných alternativách.

Co byste mi poradil? Mám jako pacient nárok třeba i na nějaké odběry?

Moc děkuji.

MUDr.Vladimír Korda, odpovídá 30.03.14

Dobrý den, určitě by bylo vhodné provést stěry na bakteriální kultivaci i na přítomnost chlamydií. Po zjištění původce zánětu se podle toho upraví medikace. Také by bylo vhodné vyšetřit, zda se nejedná o probíhající iridocyklitidu, nebo herpetickou infekci. Takto zhoršené vidění, které není důsledkem aplikace masti, je třeba vyšetřit podrobněji. Průplach slzných cest je možné provést, ale ze zmíněného k tomu nevidím důvod.
Zda provést stěry je na lékaři, ale například u nás se provádí standardně pokud nezabere širokospektré antibiotikum. Zkuste se se svým oftalmologem na stěrech v klidu domluvit.

Položte vlastní otázku do této poradny nebo si vyberte jinou oblast na úvodní stránce poraden.
O této otázce můžete dále diskutovat v diskuzi na Vitalion.cz.