Zpět na všechny otázky v kategorii Odborné poradny

Čočky - denní, nebo třicetidenní?

Alena.Dub se ptá 02.03.14

Dobrý den,

byly mi doporučeny čočky pouze na den, i když mi ty „na přespání“ vyhovují lépe. Čočky nosím přes 13 let, je mi 29. Vada se až do nedávna pomalu zhoršovala, nyní za asi 3 roky nárůst jen 0,5 dioptrie.

Kontaktoložka říká, že oči vypadají dobře na to, že nosím čočky. Nicméně mi raději doporučila čočky na denní nošení, jenže ty mi nevyhovují. Mají větší rozměr, hůře s nimi vidím do dálky, na oku kloužou. Až dvakrát denně je musím čistit, rychle se „ušpiní“ a pak v oku vadí, ačkoliv celkovou hygienu dodržuji velice dobře (čistím večer před uložením do roztoku, taktéž ráno, přes den).

Již dvakrát (za rok, co je mám) jsem s nimi měla nehnisavý výtok (po vyndání čoček sám během dvou dnů zmizel). Ty třicetidenní do oka vložím, jednou do týdne vyndám na noc a jinak jsem jako člověk se zdravým zrakem, ani o nich nevím.

Které čočky bych měla nosit?

Děkuji.
Alena D.

MUDr.Vladimír Korda, odpovídá 30.03.14

Dobrý den, nejsem si z dotazu zcela jist jaké používáte momentálně čočky. Doporučení denního nošení spočívá v tom, že každou noc čočky vyndáte ne nutně přechod na jednodenní čočky. Ovšem ze zdravotního hlediska jsou neideálnější čočky jednodenní. Ty co máte a nevyhovují Vám, mají zcela evidentně nesprávné zakřivení. Se změnou průměru čočky je nutné upravit i zakřivení.
I čočky určené na přespávání můžete používat v režimu denního nošení. Což je pro oko zdravější než s nimi spát a když Vám ty čočky vyhovují a oči jsou po zdravotní stránce OK, tak není důvod je měnit.

Položte vlastní otázku do této poradny nebo si vyberte jinou oblast na úvodní stránce poraden.
O této otázce můžete dále diskutovat v diskuzi na Vitalion.cz.