Zpět na všechny otázky v kategorii Odborné poradny

Uzel na štítné žláze

VAS se ptá 12.06.10

Dobrý den,

je mi 32 let a při odběrech krve v těhotenství mi byl zjištěn problém se štítnou žlázou. Proto jsem byla odeslána na sono, kde mi bylo zjištěno toto:

parenchym štítnice ještě normoechogenní, jemné a homogenní echostruktury, bez ložiskových změn, oboustranně s uzlovou přestavbou vpravém laloku 2 uzly komplexní echostruktury - průměr 5mm a 3mm. V levém laloku podobný obraz - uzel komplexní echostruktury 9×7×10 dále 3mm a cystoid průměr 5mm. Velikost pravého laloku 16×22×37mm (objem 7,0 ml), levého laloku 19×25×37mm (objem 9,1 ml). V okolí štítnice nedetekuji zvětšené LU ani usg korelát adenomu paratyreoidey. Diagnóza: ještě normální velikost štítnice, ale obraz struma multinodosa 1.utr.

Laboratorní výsledky: TSH 1,06mU/l fT17,2pmL/l TPO Ab 5,9kU/l (N pod 5,6), elevace protilátek mizivá, RA tyreopatie negativní.

Ve chvíli, kdy jsem byla na sonu, mi nějak nedošla možná závažnost uzlíků ve štítné žláze a lékařka mi k tomu nic bližšího neřekla. Můžete mi, prosím odpovědět, zda je moje diagnoza závažnější? Možná je to hloupost, ale také se bojím, zda se nejedná o počínající zhoubný nádor. Byla bych klidnější,když budu vědět co mohu očekávat.

Děkuji za odpověď, V.

Mudr. Martin Štěpán odpovídá 09.08.10

Dobrý den,

neřekl bych, že se jedná o nádorový proces. Spíše o hyperfunkční uzel, který se dá léčit medikamentózně či operačně.

S pozdravem.

Položte vlastní otázku do této poradny nebo si vyberte jinou oblast na úvodní stránce poraden.
O této otázce můžete dále diskutovat v diskuzi na Vitalion.cz.