Zpět na všechny otázky v kategorii Odborné poradny

Sjogrenův syndrom a suché oči

Dara001 se ptá 12.05.10

Dobrý den,

mám revmatoidní artritidu a sekundární Sjogrenův syndrom. Oči mám hodně suché, denně používám kapky Optive a na noc gel Vidisic. Při poslední kontrole mi oční lékařka řekla, že nemám slzný film. Nebo se mi netvoří mrkáním, ale vlastně pouze doplňováním uměle.

Mívám problémy se zaostřováním - když se dívám dlouho na jedno místo, např. u čtení knížky (to vlastně už vůbec nepřipadá v úvahu), vadí mi i titulky u filmu, dvě třetiny vidím rozmazaně, protože nestihnu tak rychle mrkat. Jde tenhle problém nějak řešit, nebo to mám napořád?

Je mi 39 let, pracuji na počítači jako účetní, takže oči nutně ke své práci potřebuji. Svítící monitor mi na oči vadí, musím používat sluneční brýle. Kapky vydrží oko zvlhčovat pro práci s počítačem a pro čtení dostatečně pouze pár minut, gel vydrží delší dobu, ale přes něj vidím také rozmazaně, jen mě oči nepálí, ale nepomůžu si. Občas v zorném poli vidím bílá nebo světlá prázdná místa (tečky) - je to také ze špatného slzného filmu? Na vyšetření perimetrem jsem teprve objednaná.

Děkuji za všechny odpovědi.

Mudr. Martin Štěpán odpovídá 13.07.10

Dobry den,

prognoza tohoto onemocneni je uzce spjata s onemocnenim, ktere tento syndrom vyvolava. Po nezbytne nutnou dobu je nutno o zrak peclive dbat, pouzivat kapky, gely, bryle atd. Problemy se tedy mohou za cas zlepsit.

S pozdravem.

Položte vlastní otázku do této poradny nebo si vyberte jinou oblast na úvodní stránce poraden.
O této otázce můžete dále diskutovat v diskuzi na Vitalion.cz.