Zpět na všechny otázky v kategorii Odborné poradny

Rakovina prostaty - bolesti břicha

Oldasta se ptá 29.12.09

Dobrý den,

rád bych se Vás zeptal, otec má zhoubný nádor prostaty a prodělal ozařování lineárním urychlovačem technikou složených tvarových polí na oblast prostaty, semenných váčků a spádových limfatických uzlin dávkou 44Gy (vzato z lékařské zprávy).

Během léčby se objevil problém s močením a proto mu byla zavedena stálá cévka. Ke konci a 4 dny po ozařování cévkou odcházejí bílé chuchvalce a otce chytají velké bolesti v podbřišku a tlaky na močení.

Rád bych se tedy zeptal, zdali bolesti jsou adekvátní léčbě i 4 dny po jejím skončení nebo se jedná o bolesti způsobené zavedenou cévkou, či bychom toto neměli podcenit a urychleně navštívit lékaře (doposud jsme to přisuzovali léčbě). Jaké další komplikace mohou nastat? Bude po vyjmutí cévky potřeba další léčba? Cévka má zavedenu 5 týdnů (1. byla měněna, 2. týden opět vzhledem k zanícení).

Děkuji Velmi za Vaši odpověď.

Odborník odpovídá 03.01.10

Dobrý den,

popisované bílé „chuchvalce“ jsou normální v malé míře. Vznikají kolem nafouknutého balónku v močovém měchýři. Pokud se vyskytují masivně a jsou provázeny bolestí mohlo dojít k ucpání cévky a tu je třeba znovu zprůchodnit. Už z toho důvodu je nutno navštivit lékaře! U pacientů po operaci prostaty nastávají často problémy s kontinencí stresového charakteru. Proto se doporučuje, cvičit močovou trubici jejím volním stahováním jako by chtěl pacient zadržet moč. Po vyjmutí cévky může být nasazena léčba právě na zlepšení kontinence, popřípadě tišení bolesti.

Položte vlastní otázku do této poradny nebo si vyberte jinou oblast na úvodní stránce poraden.
O této otázce můžete dále diskutovat v diskuzi na Vitalion.cz.