Zpět na všechny otázky v kategorii Odborné poradny

Puerperální sepse

sarka1982 se ptá 28.06.10

Dobrý den,

mám na Vás otázku ohledně celkové puerperální infekce. Sestra rodila před týdnem císařským řezem druhé dítě po 8 letech prvorozeného. Lékaři jí doporučovali císařský řez z důvodu toho, že se domnívali, že malý bude mít 4,6kg a dítě by přirozeně neporodila. Nakonec tedy 3 dny vyvolávali porod pomocí injekcí o 2 týdny před termínem přirozeného porodu. Čtvrtý den se rozhodli pro císařský řez v částečné anestezii, při které ji podvázali také vaječníky.

Dneska ji po týdnu museli znova operovat, protože sestra měla od 3. dne po císařském řezu vysoké teploty 38-39 stupňů Celsia, bylo jí strašně zle, byla apatická, zvracela a nasazená antibiotika jí nezabírala. Byla jí dle Vašeho názoru poskytnuta dostatečná péče, když jí až po týdnu po císařském řezu znova operovali, když měla problémy již od 3.dne?

Mohlo být také důvodem infekce to, že dříve trpěla na časté mykotické záněty pochvy?Ještě jí bylo sděleno, že předchozí císařský řez nebyl proveden dobře a že měla srůsty. Byla ohrožena na životě?

Děkuji moc za odpověď

Mudr. Martin Štěpán odpovídá 01.09.10

Dobry den,

porodnicti je obor, ktery nese vzdy velke riziko jak pro matku tak i pro lekare. Daleko prirozenejsi cesta porodu je per vias naturales - cili porod tak jak jej zname. V pripade, ze hrozi komplikace, uchyluje se lekar k rezu cisarskemu, ktery ma take sve komplikace. Mezi ne patri take infekce, ktera muze byt velmi zradna, predevsim v poporodni dobe. Vyjadreni k tomu, zda lekari pochybyli je nuto vice informaci, ale nezda se mi, ze by udelali nejakou fatalni chybu. Srusty se mnohdy po cisarskem rezu objevuji, proto je take relativne komplikovane provadet dva cisarske rezy po sobe.

S pozdravem.

Diskuze na podobná témata
Položte vlastní otázku do této poradny nebo si vyberte jinou oblast na úvodní stránce poraden.
O této otázce můžete dále diskutovat v diskuzi na Vitalion.cz.