Zpět na všechny otázky v kategorii Odborné poradny

Puchýře na nohách

Mildík se ptá 01.07.10

Dobrý den,

je mi 27 a již od dětství trpím nadměrnou tvorbou puchýřů na dolních končetinách. Problém se převážně projevuje v letních měsících, kdy stačí ujít i krátkou vzdálenost (2-3 km) a nohy se pokryjí puchýři různých velikostí (od několika mm až po 5 a více cm), které se objevují především na patách, největší ložisko bývá většinou pod prsty, kdy 1 puchýř proroste také mezi všechny mezery mezi jednotlivými prsty.

U lékařů jsem byl mnohokrát, byly mi odebírány vzorky ze zdravé kůže i z té s puchýři, avšak řešení nikdy nebylo nepřišlo. Vyzkoušel jsem snad všechny druhy kvalitní obuvi, puchýře se mi však objeví nejen v botách uzavřených, ale také v sandálech, příležitostně jsem měl i puchýře, když jsem chodil bos. Ponožky kupuji také zdravotní, z lékáren. Vyzkoušel jsem snad všechny přípravky na puchýře, které se vyskytují na českém a německém trhu, roztoky, náplasti, koupele.

Jeden čas jsem experimentoval, že jsem dělal koupele nohou v silném roztoku manganu, kdy efekt však byl pouze krátkodobý a nohy s nehty byly černé několik týdnů. V současnosti to řeším skalpelem a Betadinem, kdy puchýř po rozříznutí po jeho celé velikosti a vytlačení tekutiny „naplním“ Betadinem. Metoda poměrně efektní, co se léčebného efektu týče, ale vzhledem k situaci, že mám na každé noze puchýřů občas i desítky, tak velice bolestivá a poměrně náročná nejen na čas, ale také na soukromí a toleranci partnera. Protože zákroky v takové míře, v jaké jsem nucen je provádět jsou opravdu nechutné.

Chtěl jsem Vás tímto prosím požádat, zda nemáte tedy prosím ještě nějaký nový poznatek z léčby puchýřů.

Děkuji

Mudr. Martin Štěpán odpovídá 03.09.10

Dobry den,

je mi velmi lito, zatim jsem se s podobnym problemem nesetkal takze nemohu poradit, ac bych velmi rad.

S pozdravem.

Položte vlastní otázku do této poradny nebo si vyberte jinou oblast na úvodní stránce poraden.
O této otázce můžete dále diskutovat v diskuzi na Vitalion.cz.