Zpět na všechny otázky v kategorii Odborné poradny

Příušnice a očkování Priorix

polokolo se ptá 08.01.10

Dobrý den,

mám jít za pět dní se synem 23 měsíců na druhou dávku očkování MMR (Priorix) a včera byl můj synovec 21 let na pohotovosti s oteklou provou stranou krku pod uchem (bolestivý otok, bez teplot) a tam mu sdělili, že by mohlo jít i o příušnice.

Dnes mu lékař řekl, že to pravděpodobně příušnice nejsou, že to je asi nějaký jiný zánět slinných žláz, protože byl očkovaný. Já jsem ale četla, že příušnicemi onemocní výjimečně i očkovaní jedinci. A jelikož jsme s ním byly před dvěma dny v dlouhodobém blízkém kontaktu (syna choval, hráli si spolu), tak se bojím, jestli nemohl na syna přenést vir příušnic a já, když ho nechám očkovat a přidám mu k viru příušnic ještě oslabené viry od dalších dvou nemocí, tak abych mu tím neublížila.

Má ještě ke všemu jen jedno varle, protože se narodil s torzem pravého varlete, kterém mu museli odebrat a tak mám strach, aby ještě nenastaly komplikace s tím naším jedním varlátkem.

Chtěla bych se zeptat, zda jsou nějaké informace o naočkování v inkubační době nákazy příušnic a zda v této situaci nemám raději očko odmítnout.

Děkuji Maráková

Odborník odpovídá 20.01.10

Dobrý den,

touto problematikou se zabývají právě očkovací centra a očkující lékař by měl určit indikaci k samotnému očkování. Jistě pokud, jsou u Vašeho syna známky zánětu, teploty atd. není očkování indikováno. Určitě informujte lékaře! Co se týká inkubační doby, mnohdy se děti očkují a lékař ani rodiče neví, že právě prochází inkubační dobou jakéhosi onemocnění. Rozhodnutí je ale na místě očkujícího lékaře. Je třeba se řídit také klinickým stavem popřípadě laboratorními výsledky.

Položte vlastní otázku do této poradny nebo si vyberte jinou oblast na úvodní stránce poraden.
O této otázce můžete dále diskutovat v diskuzi na Vitalion.cz.