Zpět na všechny otázky v kategorii Odborné poradny

Vysoký bilirubín

mira se ptá 08.01.10

Dobrý den,

měl jsem opakovaně žlučníkový záchvat - trvá to již týden mám problém i s rohlíkem a pitím tekutin.

Na vyšetření sono nic není a jaterní testy jsou v pořádku. Pouze bilirubín mám na hodnotě 80. Lékař tvrdí. že to s bolestmi po jídle nemá nic společného.

Jsem cca 5 roků po operaci žlučníku (údajně velmi malý a ucpaný 2 kameny) Tehdy trvalo cca měsíc, než se podařilo zjistit příčinu - zhubl jsem tehdy 10 kg - katastrofa vážil jsem předtím 65 kg měřím 182 cm.

Z čeho může být takto vysoký bilirubín? Může to mít nějakou souvislost se žlučníkem?

Děkuji.

Odborník odpovídá 20.01.10

Dobrý den Mirku,

žlučník máte tedy vyoperovaný? Nebo Vám odstraňovali jen kameny? Hladina vysokého bilirubinu lze připsat onemocněním jater ale také žlučníku. Bilirubin se může nedostatečně vylučovat do střeva díky ucpání jeho přirozeného toku. Jestliže nemáte žlučník vyoperovaný a měl jste v minulosti kameny, mohlo se stát, že se kameny znovu vytvořily a tak došlo k vzestupu bilirubinu. Co se týká jídla, je známo, že tučné jídlo a excesy alkoholu stimulují motilitu žlučníku, který se snaží více pracovat. Pokud je ve žlučníku kámen, tímto se posunuje v dutém žlučovém systému a způsobuje bolest. Snad jsem Vám pomohl trochu objsanit příčinu zvýšené hladiny bilirubinu. Tato problematika je poněkud širšího rázu a nelze zde vypsat celou diferenciální diagnostiku zvýšené hladiny bilirubinu.

Položte vlastní otázku do této poradny nebo si vyberte jinou oblast na úvodní stránce poraden.
O této otázce můžete dále diskutovat v diskuzi na Vitalion.cz.