Zpět na všechny otázky v kategorii Odborné poradny

Pavučinka v oku

Vránová se ptá 03.07.14

Dobrý den,

na okraji oka se mi objevila „pavučinka“. Oční lékařka mi dala kapky, po kterých již nevidím pavučinku, ale jakoby se pohybující „záclonku“. Prý mi mohou přibývat. Řekla mi, že se jedná o vadu sklivce vlivem velké krátkozrakosti. Nedá se s tím prý nic dělat a musím se s tím smířit. Hodně mi slzí oči, hlavně po ránu, venku.

Opravdu se s tím nic nedá dělat? Mohu si koupit také tekuté slzy, které doporučujete v jiných dotazech, či to může být způsobeno i něčím jiným?

Děkuji za odpověď.

MUDr.Vladimír Korda, odpovídá 06.07.14

Dobrý den, ona pavučinka je důsledek odlučujícího se sklivce od sítnice. S tím se opravdu nic nedělá a čeká se na kompletní odloučení. Stav se monitoruje, aby se včas odhalily případné komplikace, které mohou tento stav provázet. Je sice možné operační řešení, kdy se odstraní celý sklivec, ale samotné vidění pavučinky není indikací k takovému zákroku.
Slzení je zcela nesouvisející problém. A na něj opravdu pomohou umělé slzy a když je problém zejména po ránu, tak jsou nutné umělé slzy se zvýšeným obsahem lipidů (právě tato složka slzného filmu bude u Vás narušena). Dalšími možnými příčinami je alergie, vzhledem k uvedené krátkozrakosti by bylo také vhodné nechat si překontrolovat dioptrie, aby se podkorigování vyloučilo jako jedna z příčin slzení. No a zánět, jako další možná příčina, byl vyloučen oftalmologem.

Položte vlastní otázku do této poradny nebo si vyberte jinou oblast na úvodní stránce poraden.
O této otázce můžete dále diskutovat v diskuzi na Vitalion.cz.