Zpět na všechny otázky v kategorii Odborné poradny

Zánět spojivek, nebo metamorphosie?

Jiří L se ptá 12.06.14

Dobrý den,

měl jsem dva dny problémy s viděním - při pohledu na rovnou čáru jsem ji viděl vypoukle (a to až o centimetr na monitoru 40 cm od očí), a to buďto nahoru, byla-li nad středen zorného pole, nebo dolů, byla-li pod ním. Vyhledal jsem (dnes) očního lékaře, který diagnostikoval zánět spojivek.

Po přečtení několika článků na internetu však mám pochybnosti. Lékař neprovedl stěr pro určení původu zánětu. Na mé dotazy, zda je výše zmíněný jev „deformace“ zorného pole, odpověděl že ano. Z veřejně dostupných zdrojů jsem nabyl dojmu, že jev vystihující moji deformaci vidění se nazývá metamorphosie. Nutno dodat, že se jednalo o soukromou oční kliniku. Pro úplnost dodám, že mi byly předepsány kapky Spersadex. A také jsem byl objednán na vyšetření OCT, ale až na 8. července.

Bylo vyšetření dostačující? Mám raději vyhledat pomoc ve fakultní nemocnici?

Velice děkuji za odpověď.

MUDr.Vladimír Korda, odpovídá 14.06.14

Dobrý den, stěry nejsou vždy nutné. Pokud jsou projevy zánětu typické tak k tomu není důvod a přepedíše se ATB. V praxi se stěry většinou provádí až když nezaberou antibiotika první volby. Pokud je přítomen zánět spojivek, tak je třeba ho v první řadě vyléčit. Do té doby rozhodně nedoporučuji léčebně řešit nitrooční problémy.
Z popisu metamorfopsie je možné usuzovat na centrální serózní chorioretinopatii (předpokládám, že jste mladší jedinec) a na tento typ otoku sítnice jako první léčba předepisují kortikoidy, které jsou součástí Spersadexu. Nicméně bych OCT vyšetření nechal provést dříve, aby se dg. potvrdila či vyloučila.
Fakultní nemocnice Vás bez žádanky nepřijme do péče. Stav můžete konzultovat u jiného oftalmologa, ale spíše bych se na oné klinice domluvil na dřívějším termínu OCT. Aby jste byl klidnější. Případně mě kontaktujte a domluvíme se na OCT do tří dnů.

Položte vlastní otázku do této poradny nebo si vyberte jinou oblast na úvodní stránce poraden.
O této otázce můžete dále diskutovat v diskuzi na Vitalion.cz.